Rebelo de Sousa poinformował, że portugalskie ministerstwo zdrowia prowadzi od kilku dni ze stroną belgijską rozmowy dotyczące pomocy medycznej. Jedną z jej możliwych form byłoby wysłanie do Belgii części pacjentów z oddziałów intensywnej terapii portugalskich szpitali.

Belgia jest jednym z pięciu państw Unii Europejskiej, które zaoferowały Lizbonie pomoc w walce z epidemią, która paraliżuje portugalski system opieki zdrowotnej. Pomoc zaoferowała też m.in. Austria, do której w najbliższych dniach ma trafić kilkunastu portugalskich pacjentów, w tym pięciu chorych na Covid-19.

W środę po południu rozpoczęło się też transportowanie śmigłowcami pacjentów z zatłoczonych oddziałów intensywnej terapii szpitali w aglomeracji Lizbony do placówek w Porto.

Reklama

Od końca stycznia w Portugalii przebywa też 26-osobowa grupa wojskowych lekarzy i pielęgniarzy z Niemiec. Wraz z nimi przyleciał także transport sprzętu medycznego dla szpitali.

Jak poinformowało w środę ministerstwo zdrowia, na oddziałach intensywnej terapii wciąż znajduje się 853 pacjentów z Covid-19. Brak miejsc w szpitalach jest najbardziej odczuwalny w aglomeracji Lizbony.

Dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pokazują, że w ostatnim tygodniu stycznia pandemia koronawirusa rozprzestrzeniała się w Portugalii najszybciej w Europie. Resort zdrowia informuje jednak, że dynamika rozwoju epidemii stopniowo słabnie. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 161 osób, najmniej od 17 stycznia. Wykryto też 4387 nowych infekcji, liczba diagnozowanych dziennie nowych zakażeń również stopniowo spada.