Nadzwyczajne przygotowania rozpoczęto po tym, gdy w miniony weekend na ulice i place Wiecznego Miasta wyległy ogromne tłumy nie czekając nawet na zniesienie części obostrzeń począwszy od ub. poniedziałku. Tysiące spacerowiczów niemal całkowicie zablokowały handlowe ulice.

Spowodowało to alarm wśród epidemiologów, którzy ostrzegli przed sanitarnymi konsekwencjami niekontrolowanych zgromadzeń.

Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaapelowało do władz Rzymu i innych miast, by podjęły starania, aby nie powtórzyły się sceny z końca stycznia.

Reklama

W pierwszy weekend lutego oczekuje się masowego wyjścia rzymian z domów, głównie do już otwartych lokali gastronomicznych. W związku z tym w środę odbyło się specjalne posiedzenie lokalnego komitetu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Media podały, że zapadła decyzja o tym, że „korytarze”, które mają regulować ruch pieszych i zapobiegać powstawaniu zgromadzeń, zostaną utworzone na Piazza del Popolo, czyli w rejonie handlowej via del Corso i tarasu widokowego Pincio, jednego z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców stolicy.

Całe centrum będzie pilnowane przez wzmocnione siły porządkowe, w tym patrole konne policji i karabinierów.

Jak się zauważa, ostatnio takie korytarze wytyczano przed pandemią w Wenecji w dniach szczytu najazdu turystów, by usprawnić ruch w zatłoczonych wąskich uliczkach.