Meksyk zatwierdził awaryjne użycie rosyjskiej szczepionki Sputnik V i podpisał umowę na miliony dawek produktu, powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell.

Podczas porannej konferencji prasowej Lopez-Gatell powiedział, że kontrakt z Rosją przewiduje dostawę 7,4 miliona dawek od lutego do kwietnia, a kolejne spodziewane są w maju. Meksyk, który od grudnia zaczął stosować szczepionkę Pfizer,zatwierdził Sputnik V do użytku w awaryjnych sytuacjach.

„To daje nam ogromną szansę na przyspieszenie szczepień w Meksyku” - powiedział Lopez-Gatell.

Zdaniem ministra, Meksyk stara się zapewnić jak największą podaż szczepionek dla 126 milionów swoich mieszkańców w następstwie opóźnień powstałych w wyniku globalnej walki o szczepionki.

Kraje Ameryki Łacińskiej, w tym Argentyna i Meksyk, wcześnie nie wykazały zainteresowania dostawami rosyjskiej szczepionki. W grudniu twórcy Sputnika V zaproponowali przeprowadzenie badań klinicznych szczepionki w Meksyku.

Globalne zainteresowanie Sputnikiem V wzrosło we wtorek po opublikowaniu recenzowanych wyników trzeciego etapu badań klinicznych w międzynarodowym czasopiśmie medycznym The Lancet.

Zgodnie z tymi wynikami Sputnik V okazał się w 91,6% skuteczny w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 u ludzi.

Sputnik V,opracowany przez naukowców z Instytutu Gamaleya w Moskwie, wymagający dwóch dawek, został dopuszczony do przechowywania w zwykłych lodówkach, a nie zamrażarkach. Ta łatwość transportu i dystrybucji przekonała Meksyk, który ma trudno dostępne obszary wiejskie i walczący z problemami państwowy system opieki zdrowotnej.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador rozmawiał w ubiegłym tygodniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o zakupie 24 milionów dawek szczepionki.