Jak wyjaśnił odpowiedzialny za program szczepień w portugalskim rządzie Fernando Ramos, w pierwszym transporcie szczepionek firmy AstraZeneca dostarczonych zostanie 113 tys. dawek.

Ramos dodał, że w ramach realizowanych pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem dostaw szczepionek Portugalia powinna odebrać 10,8 tys. dawek od spółki Moderna oraz 80 tys. dawek Pfizer/BioNTech. Zaznaczył, że czynione są też starania pozyskania nowej marki szczepionek.

“Oczekujemy, że jeszcze w marcu dojdzie do zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków szczepionki spółki Janssen, i ta również wkrótce pojawi się w naszym kraju” - dodał Fernando Ramos.

Tymczasem z poniedziałkowych danych ministerstwa zdrowia Portugalii wynika, że podczas ostatniej doby nastąpił dalszy wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów z Covid-19. W sumie znajduje się tam rekordowa liczba 6869 zainfekowanych, wśród których 865 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii wyhamowała dynamika zgonów i nowych infekcji. Od niedzieli zanotowano ich tam odpowiednio 275 i 5,8 tys. Dobę wcześniej było ich 303 i blisko 9,5 tys.