Rząd potwierdził pierwszy lot z pacjentami z Lizbony w piątek w nocy, ale zgodnie z informacjami na portalu portugalskiej armii przekierowywanie osób z oddziałów intensywnej terapii na maderskie OIOM-y trwa już od kilku dni.

Szacuje się, że do sobotniego popołudnia samoloty sił powietrznych przetransportowały na Maderę ponad 30 chorych z różnych regionów kraju.

Głównym powodem decyzji rządu o kierowaniu pacjentów na Maderę jest paraliż służby zdrowia w kontynentalnej części Portugalii. Największe trudności mają placówki medyczne aglomeracji Lizbony i Porto, gdzie wielu pacjentów musi czekać na przyjęcie na oddział w karetkach pogotowia.

W sobotę resort zdrowia ogłosił, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba 843 osób z Covid-19 wymagających intensywnego leczenia. Ministerstwo zwróciło uwagę, że podczas ostatniej doby wciąż utrzymała się wysoka liczba nowych zgonów oraz zakażeń koronawirusem, odpowiednio 293 i 12,4 tys.

W sobotę media ujawniły, że poza zadeklarowanym wsparciem ze strony Niemiec i Hiszpanii dla portugalskiej służby zdrowia gotowość pomocy w przejmowaniu pacjentów covidowych zaoferowało też ministerstwo zdrowia Luksemburga. Dotychczas, jak twierdzi portal Contacto, strona portugalska nie ustosunkowała się do tej propozycji.