Juan Guaido jest „uprzywilejowanym rozmówcą”, ale nie jest już uznawany przez UE za tymczasowego prezydenta Wenezueli - poinformowały w poniedziałek państwa Unii Europejskiej w konkluzjach przyjętych na posiedzeniu Rady UE ds. zagranicznych.

UE uznała, że nie może już prawnie uznawać Guaido za tymczasowego prezydenta, ponieważ stracił on stanowisko szefa parlamentu po grudniowych wyborach parlamentarnych w Wenezueli, których UE nie uznała.

Reuters wskazuje, że Guaido jest jednocześnie nadal postrzegany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię jako prawowity przywódca Wenezueli. Agencja podkreśla, że status tymczasowego prezydenta daje mu dostęp do funduszy skonfiskowanych dotychczasowemu prezydentowi kraju Nicolasowi Maduro, a także dostęp do najwyższych urzędników.

"UE ponawia apele o zagwarantowanie wszystkich praw politycznych i obywatelskich, o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych oraz o wolność i bezpieczeństwo dla wszystkich przeciwników politycznych, w szczególności przedstawicieli partii opozycyjnych wybranych do Zgromadzenia Narodowego w 2015 r., zwłaszcza Juana Guaido, a także innych przedstawicieli opozycji demokratycznej. UE uważa ich za ważnych aktorów i uprzywilejowanych rozmówców i zachęca demokratyczną opozycję do przyjęcia jednolitego stanowiska w celu przeprowadzenia pluralistycznego procesu dialogu i negocjacji" - czytamy w konkluzjach.

Po spornej reelekcji prezydenta Nicolasa Maduro w 2018 roku Guaido, jako przewodniczący parlamentu, obwołał się tymczasowym prezydentem kraju i został w tej roli uznany przez kilkadziesiąt państw świata.