We wrześniu 2019 roku siły tureckie i ich sojusznicy w Syrii rozpoczęli ofensywę pod kryptonimem Operacja Pokojowa Wiosna przeciw YPG i bojownikom Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii, dzięki której Turcja uzyskała kontrolę nad 120-kilometrowym pasem przygranicznym w Syrii.

"Nasi bohaterscy komandosi wymierzyli kolejny silny cios organizacji terrorystycznej PKK/YPG. 15 terrorystów z PKK/YPG, którzy usiłowali wtargnąć do regionu Pokojowej Wiosny z południa, aby przeprowadzić atak, zostało zneutralizowanych dzięki zakończonej sukcesem operacji naszych komandosów" - ogłosiło ministerstwo obrony na Twitterze.

Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną, będącą przedłużeniem zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Reklama

Turecka ofensywa w Syrii została potępiona przez sojuszników z NATO, ponieważ milicje YPG, stojące na czele Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), są głównym partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim.

Reuters przypomina, że kampania Turcji przeciw YPG jest jedną z głównych przyczyn poważnych napięć między Ankarą i USA oraz innymi państwami NATO.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w ubiegłym roku, że ofensywa pod kryptonimem Operacja Pokojowa Wiosna ma na celu wyeliminowanie "korytarza terrorystycznego" wzdłuż południowej granicy Turcji, przywrócenie pokoju w regionie oraz wyeliminowanie zagrożeń ze strony syryjskich Kurdów z YPG.