„UE pracuje nad mechanizmem udostępnienia lub sprzedaży krajom trzecim szczepionki, co jest przewidziane we wszystkich sześciu porozumieniach Komisji Europejskiej z producentami (szczepionek)” – powiedział Toczycki.

„Ukraina priorytetowo traktuje przeznaczenie szczepionki przynajmniej, w pierwszej kolejności, dla lekarzy i osób starszych. Ten mechanizm może być gotowy w połowie stycznia” – oświadczył.

Jak powiedział, pośrednikiem w przekazaniu szczepionek powinien być jeden z krajów UE. „Zakładamy, że może to być Polska i takie konsultacje prowadzimy z partnerami polskimi” – dodał.

Uściślił również, że Ukraina powinna zapewnić warunki do przechowywania szczepionek, w tym specjalne chłodnie z bardzo niskimi temperaturami, bo wymagają tego np. szczepionki Pfizer/BioNTech.

Szczepienia tym preparatem rozpoczęły się już m.in. w Wielkiej Brytanii - przypomina portal. W poniedziałek oczekiwana jest decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) o ewentualnym dopuszczeniu tej szczepionki do użytku.

W ciągu minionej doby na Ukrainie wykryto 6545 nowych infekcji koronawirusem, a zmarło 80 chorych. Ogółem od początku pandemii odnotowano 970 993 zakażenia i 16 665 zgonów – wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek przez ministra ochrony zdrowia Ukrainy.