Wydaje się oczywiste, że Rafał Trzaskowski będzie kandydatem na prezydenta - powiedział szef klubu KO Zbigniew Konwiński. Według niego, nie ma potrzeby przeprowadzania wewnętrznych partyjnych prawyborów, by oficjalnie wyłonić kandydata. Stwierdził też, że jego ugrupowanie nie musi się spieszyć z oficjalnym ogłoszeniem kandydata na prezydenta "skoro wszyscy go znają".

Konwiński zapytany w Studiu PAP pytany czy kandydatem KO w wyborach prezydenckich w 2025 r. będzie obecny prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski, odpowiedział, że "to jest bardzo dobry kandydat na prezydenta".

Pytany czy można się spodziewać prawyborów kandydata stwierdził, że historycznie zdarzało się, że partia przeprowadzała wewnętrzne prawybory, jednak teraz "kandydat wydaje się oczywisty", więc raczej nie widzi potrzeby, by je przeprowadzać.

Konwiński o wyborach prezydenckich w 2020 roku

"Wielokrotnie mówił o tym Donald Tusk, o Rafale Trzaskowskim. Jestem przekonany, że gdyby wybory w 2020 r. były naprawdę równe, z równymi szansami, to te wybory by wygrał. (...) W pierwszej i drugiej turze ani jedno wydarzenie z udziałem Rafała Trzaskowskiego nie było transmitowane na żywo w mediach publicznych, ograniczano możliwość głosowania Polonii, która w dużej części głosowała też przeciwko Andrzejowi Dudzie" - powiedział Konwiński.

Konwiński o oficjalnym ogłoszeniu kandydata

Stwierdził, że jego ugrupowanie nie musi się spieszyć z oficjalnym ogłoszeniem kandydata na prezydenta "skoro wszyscy go znają". Stwierdził, że to formacje polityczne wystawiające mało rozpoznawalnych kandydatów ogłaszają ich dużo wcześniej. Dodał, że nie zdziwiłby się, gdyby PiS niebawem przedstawiło swojego kandydata.

Wybory prezydenckie 2025

Dokładna data wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znana. Druga pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r. Termin wyborów zarządza marszałek Sejmu, musi ona przypaść nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed zakończeniem urzędowania głowy państwa.

Autor: Adrian Kowarzyk