Zarząd PKP Cargo zdecydował o jednostronnym rozwiązaniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz tzw. Porozumienia Walentynkowego - poinformowała we wtorek spółka. Dodała, że rozwiązanie wejdzie w życie z upływem 24 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

PKP Cargo jednostronnie rozwiązuje ZUZP i Porozumienie Walentynkowe

Jak przekazano we wtorkowym komunikacie, zarząd PKP Cargo podjął uchwałę o jednostronnym rozwiązaniu za 24-miesięcznym okresem wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP Cargo (ZUZP) oraz jednostronnym rozwiązaniu za 24-miesięcznym okresem wypowiedzenia porozumienia w sprawie wzajemnych zobowiązań stron ZUZP zawartego w dniu 14 lutego 2005 r., czyli tzw. Porozumienia Walentynkowego.

Spółka przekazała, że Organizacje Związkowe 10 czerwca br. odrzuciły przedłożoną 29 maja br. przez zarząd PKP Cargo stronie społecznej propozycję zawarcia porozumienia o rozwiązaniu ZUZP i Porozumienia Walentynkowego. Jak stwierdził, cytowany w komunikacie p.o. prezesa zarządu PKP Cargo Marcin Wojewódka "w związku z powyższym stanowiskiem związków zawodowych, kierując się wolą utrzymania jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy oraz biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową oraz rynkową" spółki władze PKP Cargo zdecydowały się jednostronnie rozwiązać ZUZP i wspomniane porozumienie.

Decyzje zarządu związane z restrukturyzacją spółki

Dodał, że związki zawodowe "coraz głośniej domagają się podjęcia konkretnych działań restrukturyzacyjnych", a podjęte decyzje "są jednym z takich działań". Zaznaczył, że w obecnej sytuacji firmy "czas nie pozwala w tym momencie na półśrodki". "(...) wierzmy, że tylko działając w ten sposób uda się uratować potrzebne tysiące miejsc pracy w naszej Spółce" - stwierdził Wojewódka.

W komunikacie giełdowym podkreślono, że "decyzja zarządu jest jednym z działań podejmowanych przez zarząd mających na celu uzyskanie stabilności finansowej spółki i poprawy jej rentowności oraz odzyskanie silnej pozycji rynkowej PKP Cargo S.A. To kolejny krok zarządu w zakresie optymalizacji obszaru kosztowego spółki". Wyliczono, że 24-miesięczny okres wypowiedzenia upływa 11 czerwca 2026 r.

Podjęte działania naprawcze i ich wpływ na pracowników

Spółka przekazała również, że w związku z działaniami naprawczymi zarząd PKP Cargo wypowiedział 15 maja br. umowę dotyczącą gwarancji pracowniczych i socjalnych (tzw. Pakt Gwarancji Pracowniczych), a 27 maja br. podjął uchwałę w sprawie wdrożenia tzw. nieświadczenia pracy. Przedsiębiorstwo przekazało wtedy, że 1 czerwca br. maksymalnie 30 proc. pracowników zostanie skierowanych na nieświadczenie pracy, na okres 12 miesięcy.

5 czerwca br. p.o. prezesa Marcin Wojewódka ocenił na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu kolejowego, że sytuacja PKP Cargo jest bardzo trudna. "Zastaliśmy (ekipa, która przejęła kierownictwo pod koniec kwietnia br. - PAP) zgliszcza, obraz nędzy i rozpaczy, a z każdym tygodniem dowiadujemy się więcej i sytuacja nie wygląda lepiej" - powiedział.

PKP Cargo na rynku logistycznym i przewozowym

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

Spadek udziału PKP Cargo w rynku

Jak wylicza spółka, udział przedsiębiorstwa w rynku w 2012 r. wynosił 50,4 proc. według masy przewiezionych ładunków i 60,2 proc. W 2023 r. wynik ten spadła odpowiednio do poziomu 33,1 proc. i 33,9 proc. (PAP)

bpk/ drag/