Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis skrytykował w Brukseli rząd Węgier za blokowanie decyzji Unii Europejskiej w kwestiach zagranicznych, w tym w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego zdaniem UE musi znaleźć sposób na obejście tego problemu. Decyzje UE dotyczące polityki zagranicznej wymagają jednomyślnego poparcia wszystkich 27 państw członkowskich.

„Prawie wszystkie nasze dyskusje oraz potrzebne rozwiązania i decyzje są blokowane przez tylko jeden kraj. Musimy zatem zacząć postrzegać to jako systematyczne podejście do wszelkich wysiłków UE mających na celu odgrywanie jakiejkolwiek znaczącej roli w kwestii spraw zagranicznych" - powiedział dziennikarzom Landsbergis po przybyciu na spotkanie szefów dyplomacji UE, mając na myśli Węgry.

Landsbergis o blokujących decyzjach Węgier

Landsbergis oświadczył, że Węgry blokują decyzje w sprawie pomocy wojskowej UE dla Ukrainy, rozpoczęcia rozmów o akcesji do UE oraz w sprawie Gruzji i Armenii. Jak wskazuje Reuters, dyplomaci twierdzą, że stanowisko Węgier jest często zgodne z interesami polityki zagranicznej Rosji.

„Przyjrzeliśmy się tej sprawie i najwyraźniej około 41 proc. rezolucji UE w sprawie Ukrainy zostało zablokowanych przez Węgry” – powiedział Landsbergis. „Jako społeczność musimy znaleźć sposób, aby obejść ten problem” - dodał.

Decyzje UE dotyczące polityki zagranicznej wymagają jednomyślnego poparcia wszystkich 27 państw członkowskich.

Dyplomata UE o oburzającym stanowisku Węgier

Wyższy rangą dyplomata z innego kraju UE, rozmawiając z agencją Reutera pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział: „To, co się dzieje, jest oburzające. Na każdym kroku… widać, jak Węgrzy utrudniają Ukrainie walkę z agresorem (Rosją)”.