Orlen będzie nadal rozwijał projekt modułowych reaktorów jądrowych (SMR), ale rozpoczął z partnerem rozmowy o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia, poinformował prezes Ireneusz Fąfara. Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie.

"Nasza strategia przewiduje, że w 2030 roku będziemy mieli jeden reaktor SMR. Dziś wiemy, że ten termin będzie wyzwaniem z uwagi na stopień zaawansowania technologii oraz kwestie regulacyjne. Natomiast widzimy potrzebę rozwijania tej technologii, będziemy ją rozwijać i dlatego rozpoczęliśmy z partnerami rozmowy o nowej formule realizacji tego projektu" - powiedział Fąfara podczas konferencji prasowej.

Zastrzegł, że rozmowy są w początkowej fazie, ale wyraził nadzieję, że zakończą się "niedługo".

Rafinerie Grupy Orlen

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Zobacz też: Notowania Orlenu nurkują. Co się dzieje z paliwowym gigantem?