Już jutro o 12:00 rolnicy po raz kolejny przejmą stolicę. Do Warszawy według informacji przekazanych dla Gazety Prawnej ma zjechać nawet 200 tys. protestujących. Zdaniem związkowców rząd nie realizuje w pełni postanowień z Jasionki. Gdzie będą zablokowane ulice? Jakich objazdów należy się spodziewać? Odpowiadamy w artykule.

– Nasz protest jest apolityczny i wymierzony jest jedynie w Zielony Ład i jego konsekwencje - czyli drogie ciepło, samochody na prąd, drogi wywóz śmieci, droga woda – mówi w rozmowie z Gazetą Prawną Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zgłosiła do magistratu następujący protest: Konsekwencje wprowadzenia „Zielonego ładu” dla krajowego systemu gospodarczego w godzinach 12.00- 22.00 z udziałem 200 000 osób.

Protest rolników 10 maja. Utrudnienia w Warszawie

O 12:00 na placu Zamkowym 10 maja w Warszawie rozpocznie się protest „Precz z Zielonym Ładem”. – Następnie ruszymy pod przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, które mieści się przy ulicy Świętokrzyskiej, gdzie złożymy postulaty, a następnie ruszymy pod Sejm, gdzie odbędą się przemówienia na temat złych założeń Zielonego Ładu. Do marszałka Szymona Hołowni wystąpi delegacja – mówi nam Obszański.

Poprosiliśmy Urząd Miasta Warszawy o wskazanie, jak będzie przebiegała dokładnie trasa marszu i jakich utrudnień mogą spodziewać się mieszkańcy.

Jak nas poinformowano, pierwsze zmiany w ruchu mogą być wprowadzone, gdy uczestnicy będą docierali na Plac Zamkowy. „Jeśli trzeba będzie zamknąć ruch w al. Solidarności w okolicach Placu Zamkowego, to tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez Most Gdański” – podano w komunikacie wysłanym redakcji.

Trasy pozostałych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części

  • 13 po stronie Woli: CM. WOLSKI - … - al. Solidarności – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA - … - Targowa – Ratuszowa – RATUSZOWA-ZOO (bez postoju);
  • 23 po stronie Woli: NOWE BEMOWO - … - al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – METRO-MARYMONT (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: CZYNSZOWA - … - 11 Listopada – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) (bez postoju);
  • 26 po stronie Woli: METRO MŁOCINY - … - al. Solidarności – al. Jana Pawła II – ks. J. Popiełuszki – METRO-MARYMONT (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: WIATRACZNA - … - Targowa – Ratuszowa – RATUSZOWA-ZOO (bez postoju).
ikona lupy />
Mapa protestu rolników w Warszawie 10 maja 2024 r. / GazetaPrawna.pl / UM Warszawa

„Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do Placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. „Solidarności” z Targową i zawrócą na wysokości ulicy Ząbkowskiej” – czytamy w komunikacie.

Ponadto w czasie zbiórki na Placu Zamkowym zablokowany może być przejazd ulicą Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

„Po godzinie 12:00 rozpocznie się przemarsz uczestników. Najpierw zamknięty zostanie fragment Traktu Królewskiego i skrzyżowanie z ulicą Świętokrzyską (na objazdach dodatkowo linie: 106, 111 i E-2). Gdy uczestnicy skręcą w prawo, w ulice Świętokrzyską, zostanie zamknięta cała trasa przemarszu – m.in. wyłączony zostanie ruch tramwajowy i autobusowy w Al. Jerozolimskich oraz na ulicy Marszałkowskiej” – przekazano w informacji dla Gazety Prawnej.

Trasy tramwajów linii 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 zostaną podzielone na dwie części, a 4 i 35 będą kursowały objazdami:

  • 4: w obu kierunkach: RONDO ŻABA - … - most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela - … WYŚCIGI; w przypadku zablokowanego torowiska w al. Solidarności: RONDO ŻABA - … - 11 Listopada – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – S. Starzyńskiego – Most Gdański – Z. Słomińskiego – al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela - … WYŚCIGI;
  • 35: w obu kierunkach: PIASKI - … - rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – S. Banacha - BANACHA.

Na objazdach znajdą się także autobusy kursujące w tamtym rejonie: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162.

Protest rolników. Chcą Tarczy Wojennej

NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zorganizowały manifestację pod hasłem „Precz z Zielonym Ładem”. O postulatach związkowców rozmawiamy z Tomaszem Obszańskim, przewodniczącym rolniczej Solidarności.

– Chcemy prowadzić dalsze negocjacje, które będą zakładały systemy wsparcia dla tych gałęzi naszego przemysłu, które potrzebują zastrzyku finansowego, dzięki któremu odzyskają swoją niezależność finansową – mówi nam Obszański. I dodaje, że dzisiaj w rolnictwie jest trudna sytuacja.

– Z uwagi na to, że ceny za produkty rolne są niskie, ale również trudno uzyskać pomoc od państwa. Zależy nam np. na kredytach preferencyjnych, oddłużeniowych. Solidarność wnioskuje o Tarczę wojenną, z której mogliby skorzystać rolnicy na wzór przedsiębiorców korzystających z tarczy antycovidowej. Jednak nie ma tutaj woli ze strony rządzących – wskazuje Obszański.

Jednak to nie wszystko.

Chcemy walczyć z Zielonym Ładem, chcemy walczyć z zieloną komuną, z tym wariactwem, który funduje nam garstka osób. Chcemy pokazać rządowi nasze niezadowolenie. Będziemy również zbierać podpisy pod pomysłem, aby przeprowadzić referendum w sprawie Zielonego Ładu. To jest nasz kolejny cel, jaki chcemy osiągnąć podczas tego protestu – wylicza przewodniczący RI.

27 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało komunikat, w którym wskazano, jakie zostaną podjęte działania. Szef resortu przyznał, że nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy dotknął przede wszystkim rolników z dwóch województw, które bezpośrednio graniczą z tym krajem. Dodał, że wiele propozycji zostało już uwzględnionych, w tym dopłaty do sprzedanych zbóż.

Wspólnie z rolnikami zrobimy przegląd Zielonego Ładu – zapowiedział przed majówką szef resortu rolnictwa, Czesław Siekierski.