Oprócz współprzewodniczącego EKR Ryszarda Legutki, z obecnych europosłów PiS ponownie o mandat nie będzie ubiegać się Beata Mazurek, Elżbieta Kruk czy Grzegorz Tobiszowski. Start potwierdziła natomiast Anna Fotyga oraz Patryk Jaki.

Europosłanka PiS Anna Fotyga rozważa kandydowanie w trudnych czasach

"Zdecydowałam się na kandydowanie właśnie dlatego, że to są tak strasznie trudne czasy, właśnie w mojej dziedzinie, czyli w sprawach bezpieczeństwa, geopolityki, polityki zagranicznej" - mówiła we wtorek dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europosłanka PiS, b. szefowa MSZ Anna Fotyga.

Patryk Jaki i Beata Kempa potencjalnymi kandydatami na wybory do PE

Swoją kandydaturę potwierdził PAP Patryk Jaki. B. wiceszef MS nie doprecyzował, z jakiego okręgu wystartuje, jednak z informacji PAP wynika, że ma dostać miejsce biorące - czyli takie, które gwarantuje mandat. Na drugie takie miejsce z ramienia Suwerennej Polski ma liczyć Beata Kempa, choć ta w rozmowie z PAP nie potwierdziła jeszcze oficjalnie swojego startu.

Z informacji PAP wynika, że na listach Prawa i Sprawiedliwości zabraknie miejsca dla części obecnych europosłów - wśród nich są m.in. Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Grzegorz Tobiszowski czy Andżelika Możdżanowska.

Ryszard Legutko nie będzie startować w wyborach do PE

Nie wystartuje również Ryszard Legutko, współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz były już szef delegacji PiS w PE, w lutym tego roku zastąpiony przez Dominika Tarczyńskiego.

"To jest moja decyzja. Nikt jej za mnie nie podjął" - zapewniał Legutko w rozmowie z PAP. Wcześniej media informowały o tym, że jego rezygnacja była wynikiem wewnątrzpartyjnego konfliktu dotyczącego tego, jaki kurs partia powinna obrać przed wyborami do PE.

Tomasz Poręba ogłasza rezygnację z aktywnej polityki

Rezygnację z czynnej polityki, w tym startu do PE, zapowiedział również inny europoseł PiS Tomasz Poręba. "Odchodzę z podniesioną głową i poczuciem, że wiele w tych ostatnich latach wspólnie udało się zrobić" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych.

PiS przygotowuje listy na wybory do Parlamentu Europejskiego

Listy na wybory do PE Komitet Polityczny PiS ma zatwierdzić w najbliższy czwartek. W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło 27 mandatów.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ godl/ lm/