Chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA. Widocznie mają w tym interes - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o projekt ustawy zakładający likwidację CBA, przygotowany przez rząd.

Prezydent Andrzej Duda wypowiada się na temat likwidacji CBA

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Kanadzie, pytany był podczas briefingu prasowego o zapowiedzi rządu dotyczące likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i zastąpienia go Centralnym Biurem Zwalczania Korupcji, które działałoby w strukturach policji.

Prezydent ocenił, że jest to bardzo specyficzne, ponieważ politycy Platformy Obywatelskiej przed laty głosowali za powołaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Zdaje się, że chyba wszyscy wtedy posłowie Platformy w 2006 roku zagłosowali za powołanie CBA" - zauważył Duda.

"Widocznie CBA bardzo im się naraziło przez te lata i dzisiaj chcą zlikwidować tę służbę. Chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA. Widocznie mają w tym interes" - zaznaczył prezydent Duda.

Zapowiedzi rządu dotyczące restrukturyzacji walki z korupcją w Polsce

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował w poniedziałek, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Jak przekazał, Centralne Biuro Zwalczania Korupcji ma działać w strukturach policji. Tłumaczył, że CBA często zajmowało się ściganiem korupcji na szczeblu lokalnym, a przy takich zadaniach sprawdza się właśnie policja. Nowa komórka antykorupcyjna ma zostać stworzona na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji. Za walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym będzie odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a trzecim szczeblem antykorupcyjnym ma być Krajowa Administracja Skarbowa.

Siemoniak przekazał również, że projekt ustawy zakładający likwidację CBA, przygotowany przez rząd, opiera się na przekonaniu, że konieczna jest dalsza walka z korupcją, ale ze względu na "mizerną skuteczność" sama instytucja wymaga zmiany. "Uznaliśmy, że walka z korupcją może i powinna być inaczej zorganizowana" - wyjaśnił minister koordynator służb specjalnych. (PAP)

ak/ reb/ par/