Choć mówiąc o wielkich przegranych wyborów samorządowych 2024 dziś mówi się przede wszystkim o Wojciechu Szczurku, to w skali kraju niepowodzeń mamy więcej. Kto jeszcze poniósł znaczącą porażkę?

Przypomnijmy, że w wyniku wyborów samorządowych 2024 Wojciech Szczurek, który sprawował urząd prezydenta Gdyni nieprzerwanie od 1998 roku, nie dostał się do drugiej tury. Przegranych jest jednak więcej.

Po 22 latach urzędowania fotel prezydenta Legnicy stracił właśnie Tadeusz Krzakowski, który uzyskał jedynie 15,26 proc. głosów.

Według oficjalnych danych PKW, najlepszy wynik w pierwszej turze w Legnicy uzyskał Maciej Kupaj, na którego zagłosowało 47,2 proc. wyborców. Drugie miejsce z poparciem 25,59 proc. zajęła kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska. Frekwencja w Legnicy wyniosła 46,20 proc.

Kolejnym wielkim przegranym jest kaliskaLewica, która po raz pierwszy w historii samorządu w tym mieście nie będzie miała przedstawicieli w radzie miasta.

Przyczyną porażki jest to, że nasza kampania była mało widoczna ze względu na brak funduszy, bo nie jesteśmy partią dyrektorów – powiedział szef Rady Miejskiej Nowej Lewicy Tomasz Grudnicki.