Premier Donald Tusk zapowiedział w środę w Krakowie, że świadczenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie zostanie zlikwidowane, a wręcz przeciwnie - rozszerzone. Ma przysługiwać także na pierwsze dziecko.

"Nie zrezygnujemy z 500 zł, które otrzymują rodzice drugiego dziecka do ukończenia przez nie 35 miesiąca życia. Rozszerzymy pomoc finansową także na pierwsze dziecko" - powiedział premier w środę na wyborczym spotkaniu w Krakowie.

Obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie, które rodzice otrzymają na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie przysługuje w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie. Rodzice samodzielnie mogą wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesięcy. Maksymalna wysokość przysługującego kapitału to 12 tys. zł na dziecko.

"Jeszcze w tym roku każde bez wyjątku polskie dziecko otrzyma, w mniejszej lub większej kwocie, pomoc finansową od państwa" - zapowiedział Tusk.

"Skończyła się era wykluczenia, na pomoc ze strony państwa będzie mogła liczyć każda polska rodzina" - dodał premier. (PAP)

lui/ juka/ mok/