Wydalając ambasadora Rosji w Polsce, zapewne stracilibyśmy także swojego ambasadora w Rosji - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem, Andriejew "jest w pewnym sensie użyteczny", bo prezentując "twardą wersję putinowskiej demagogii", przypomina nam, czego już nigdy w Polsce nie chcemy. Szef MSZ ocenił, że "neoimperialne klimaty" w wypowiedziach ambasadora są przypomnieniem i działają na nas mobilizująco, "żeby zwiększać nasze zdolności obronne i możliwości odstraszania".

Tydzień temu ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, który został wezwany do MSZ w celu złożenia wyjaśnień w związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski pocisk manewrujący, nie zjawił się w ministerstwie. Tłumaczył swoją decyzję brakiem przedstawienia mu dowodów, dlatego uznał spotkanie w MSZ za bezprzedmiotowe.

Czy ambasador Rosji powinien zostać wydalony?

Sikorski został zapytany w radiowej Trójce, czy ambasador Rosji powinien zostać wydalony z naszego kraju. Szef MSZ zauważył, że w takim przypadku Polska zapewne również straciłaby swojego ambasadora w Rosji. Dodał, że ambasador Rosji "jest w pewnym sensie użyteczny". "Prezentując tu taką twardą wersję putinowskiej demagogii, przypomina nam wszystkim, jak wyglądała rosyjska i niemiecka okupacja w Polsce. Przypomina nam, z czym walczą Ukraińcy i czego już nigdy w Polsce nie chcemy" – tłumaczył minister.

Sikorski o wypowiedziach rosyjskiego ambasadora

Szef MSZ ocenił, że "neoimperialne klimaty" w wypowiedziach ambasadora są przypomnieniem i działają na nas mobilizująco, "żeby zwiększać nasze zdolności obronne i możliwości odstraszania". "Po to, aby ktoś taki jak pan Adriejew już nigdy nie był tu gubernatorem" - podkreślił.

Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej

24 marca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podało, że tego dnia o godz. 4.23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących wystrzelonych w nocy przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. Miało to związek z rosyjskim atakiem, przeprowadzonym w nocy na obwód lwowski na Ukrainie. "Obiekt wleciał w polską przestrzeń na wysokości miejscowości Oserdów (woj. lubelskie) i przebywał w niej przez 39 sekund" - podadosno w komunikacie DORSZ na X. Podkreślono, że w trakcie całego przelotu obiekt był obserwowany przez wojskowe systemy radiolokacyjne.