Nasz system sankcyjny jest niedoskonały, planujemy jedną, małą szybką nowelizację ustaw sankcyjnych i docelową ustawę o sankcjach - powiedział w czwartek w Pradze szef MSZ Radosław Sikorski. Zwracając się do polskich firm, podkreślił, że łamanie sankcji jest w Polsce przestępstwem.

Na początku lutego szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że sankcji wobec Rosji nie można uchwalić raz na zawsze, bo - jak mówił - osoby, na które nakładane są sankcje, znajdują sposoby na ich unikanie. "Musimy zatykać dziury w systemie, więc sankcje to raz, kolejne pakiety to dwa, implementacja to trzy. Tutaj zamierzam głosić inicjatywy zarówno wewnątrzrządowe, jak i nawet być może legislacyjne, po to, aby nasz system sankcyjny był skuteczniejszy" - zapowiedział Sikorski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

W czwartek w Pradze dziennikarze pytali Sikorskiego, kiedy nastąpi zapowiadane uszczelnienie przepisów sankcyjnych, czy możliwe jest wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych, czy zostały podjęte jakieś prace.

"Wymieniliśmy się już pismami z MSWiA. Odbył się szereg spotkań zarówno na szczeblu ministrów jak i wiceministrów. Nasz system sankcyjny jest niedoskonały, nie był uaktualniany za naszych poprzedników i w całej UE nie jest wystarczająco szczelny" - powiedział szef MSZ.

Dodał, że rozmawiał o tej kwestii w Brukseli, ale poprosił o dodatkowe spotkanie z unijnym pełnomocnikiem ds. sankcji. "I uzgodniliśmy parę praktycznych kwestii, mianowicie to, że w zwalczaniu unikania sankcji przydaliby się pracownicy krajowych urzędów celnych, w tych krajach, gdzie podejrzanie wzrósł eksport artykułów podwójnego użycia. Mówimy o Azji środkowej - Kazachstan, Kirgistan itd. Polska przygotowuje takiego przedstawiciela do Kazachstanu" - zapowiedział minister.

Poinformował też, że planowane jest podjęcie działań legislacyjnych na gruncie krajowym. "Planujemy jedną, małą szybką nowelizację ustaw sankcyjnych i docelową ustawę o sankcjach" - ogłosił szef MSZ.

"Proszę pamiętać, że łamanie sankcji jest w Polsce przestępstwem. Chciałbym jeszcze raz uświadomić polskim firmom, które wysyłają swoje towary albo do krajów, które są podejrzewane o przesyłanie tych rzeczy dalej, albo tranzytem przez Rosję do takich krajów, że te sankcje tak europejskie, jak i amerykańskie mogą być bardzo dotkliwe, więc apeluję i przestrzegam, aby tego nie robić" - dodał Sikorski.

"I po drugie, będziemy wspólnie z partnerami europejskimi uaktualniać nasze prawo i praktykę tak, aby machina rosyjska wojenna nie miała komponentów do prowadzenia agresji wobec Ukrainy" - powiedział Sikorski.

Na początku kwietnia 2022 r. Sejm uchwalił tzw. ustawę sankcyjną, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Zakładała ona zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowelizacja została uchwalona w lipcu 2022 r. (PAP)

kos/ wni/ par/