7 kwietnia zostaną przeprowadzone wybory samorządowe w Krakowie, podczas których mieszkańcy będą mogli wybrać nowego prezydenta miasta oraz radnych na kolejną kadencję. W Krakowie lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Sprawdź, na kogo będziesz mógł oddać głos.

Już teraz wiadomo, że kończy się długa, bo aż 22-letnia kadencja Jacka Majchrowskiego, który nie będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa. Oficjalna data wyborów została ustalona na niedzielę, 7 kwietnia, z drugą turą planowaną na niedzielę, 21 kwietnia. W tym czasie obywatele będą wybierać członków rad gmin, powiatów oraz sejmików województw, a także przedstawicieli samorządów, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Kandydatów na prezydenta Krakowa jest wielu, a po tak długiej kadencji obecnego prezydenta, wiele osób chce zająć jego miejsce.

Kandydaci na prezydenta Krakowa: Stanisław Mazur - bezpartyjny

Prof. Stanisław Mazur ogłosił swój udział w wyborach samorządowych 18 listopada. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego zdecydował się na kandydowanie tuż po otrzymaniu apelu od mieszkańców Krakowa, którzy namawiali go do tego kroku.

Urodził się w 1969 roku w Kamienicy. Z wykształcenia jest politologiem i posiada stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Jego specjalizacją są polityka publiczna, administracja publiczna i zarządzanie publiczne. Jest również liderem organizacji "Lepszy Kraków", która została założona w 2022 roku i której celem jest podejmowanie spraw związanych z ekologią, transportem i biznesem w celu poprawy funkcjonowania miasta.

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie: Aleksander Miszalski - Platforma Obywatelska

Krakowski oddział Platformy Obywatelskiej również wyznaczył swojego kandydata na stanowisko prezydenta Krakowa. W nadchodzących wyborach samorządowych to właśnie Aleksander Miszalski będzie reprezentował tę partię.

Polityk urodził się w 1980 roku w Krakowie. Ukończył studia na kierunkach socjologia oraz turystyka i rekreacja. Od 2011 roku pełnił funkcję członka Rady Dzielnicy I Stare Miasto, a od 2014 roku był radnym Miasta Krakowa. Aleksander Miszalski uzyskał mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. W tegorocznych wyborach udało mu się go ponownie zdobyć.

Wybory 2024 w Krakowie: Andrzej Kulig - bezpartyjny

Wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig, również oficjalnie ogłosił swój udział w wyborach samorządowych 2024. Jego kandydaturę poparł odchodzący z urzędu prezydent Jacek Majchrowski.

Kulig urodził się w 1963 roku w Krakowie. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zaangażowanie w samorząd rozpoczęło się już w 1996 roku, kiedy to pełnił funkcję dyrektora gabinetu wojewody krakowskiego. W 2002 roku był pełnomocnikiem komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego, a później pełnił różne funkcje jako pełnomocnik prezydenta. W 2018 roku został oficjalnie mianowany pierwszym wiceprezydentem Krakowa.

Wybory samorządowe: Łukasz Gibała - bezpartyjny

27 listopada bezpartyjny kandydat, Łukasz Gibała, ogłosił swoją oficjalną kandydaturę na prezydenta Krakowa w nadchodzących wyborach. Gibała już wcześniej bezskutecznie próbował pokonać Jacka Majchrowskiego.

Łukasz Gibała urodził się w Krakowie. Ukończył studia z filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a swoją aktywność polityczną rozpoczął w 2006 roku, zostając radnym sejmiku małopolskiego z ramienia PO, a później posłem na Sejm. W 2014 roku założył stowarzyszenie "Kraków dla Mieszkańców", zajmując się wraz z grupą ekspertów kluczowymi kwestiami miejskiej polityki Krakowa. Aktualnie pełni funkcję radnego miejskiego.

Kandydaci w Krakowie: Rafał Komarewicz - Trzecia Droga

Rafał Komarewicz z Trzeciej Drogi również będzie walczył o urząd prezydenta Krakowa. Polityk urodził się w 1971 roku w Ełku i jest lekarzem stomatologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 roku startował z ramienia prezydenta Majchrowskiego do Rady Miasta, ale urząd objął dopiero w 2012 roku, zastępując Władysława Kosiniaka-Kamysza. W 2022 roku zajął miejsce Dominika Jaśkowca na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Kraków. W październikowych wyborach prowadził połączoną listę PSL i Polski 2050, co zaowocowało uzyskaniem przez niego mandatu poselskiego.

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie: Konrad Berkowicz - Konfederacja

W lutym poseł Konfederacji, Konrad Berkowicz, oficjalnie ogłosił swój udział w wyborach na prezydenta Krakowa, reprezentując swoją partię oraz stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski. Berkowicz z wykształcenia jest filozofem, studiował też informatykę, jednak nie ukończył tego kierunku.

Jest posłem Konfederacji w Sejmie od 2019 roku i obecnie zasiada w sejmowych komisjach Edukacji, Nauki i Młodzieży, Etyki Poselskiej oraz Polityki Senioralnej. Wcześniej ubiegał się o fotel prezydenta Krakowa w 2014 i 2018 roku, a także kandydował do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

Kandydaci na prezydenta Krakowa: Łukasz Kmita - Prawo i Sprawiedliwość

20 lutego Łukasz Kmita oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Krakowa. Polityk od 2023 roku oficjalnie zasiada w Sejmie jako poseł PiS. Wcześniej pełnił funkcję wojewody małopolskiego w latach 2020-2023, co przyczyniło się do jego rozpoznawalności również w Krakowie, chociaż pochodzi z Olkusza. Przez kilka kadencji był radnym w Olkuszu i dwukrotnie ubiegał się o stanowisko burmistrza. W 2014 roku przegrał nieznacznie, zdobywając w drugiej turze głosowania 49 procent.

Kandydaci na prezydenta Krakowa: Adam Hareńczyk - bezpartyjny

4 marca Polska Agencja Prasowa (PAP) podała, że Adam Hareńczyk, konserwatywny aktywista, zapowiedział swoją kandydaturę w wyborach samorządowych jako bezpartyjny. Hareńczyk urodził się w Krakowie. Studiował na wydziale Prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.