Kiedy będzie możliwa obniżka stóp procentowych? Oto opinia ekonomisty banku PKO BP Kamila Pastora.

Co zdecyduje RPP?

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

„Ostatnie wypowiedzi członków RPP nie pozostawiają złudzeń co do wyniku marcowego posiedzenia – stopy pozostaną na niezmienionym poziomie” – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu główna stop procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Zdaniem ekonomisty PKO BP Rada nie obniży stóp procentowych nawet mimo tego, że inflacja w I kw. 2024 r. wyraźnie spadnie.

„Poza tym z wypowiedzi członków rządu wynika, że nie zrealizuje się scenariusz wzrostu cen energii o kilkadziesiąt procent, co mogłoby wyraźniej podbić inflację. Ale naszym zdaniem nie będzie decyzji o obniżce stóp, mimo że najnowsza projekcja inflacji pokaże spadek tego wskaźnika w roku 2026 do celu inflacyjnego w sposób trwały – powiedział Kamil Pastor.

NBP co cztery miesiące publikuje projekcję inflacji, pokazującą możliwe zmiany wskaźnika w kolejnych dwóch-trzech latach, przy założeniu zmiany stóp procentowych. W marcu bank centralny opublikuje kolejną projekcję.

Kiedy możliwa obniżka stóp procentowych?

„Widzimy możliwość dokonania obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, zwłaszcza jeśli złoty będzie się istotnie umacniał. Ale równie prawdopodobny jest scenariusz, w którym stopy pozostaną niezmienione do końca tego roku” – powiedział Kamil Pastor.