Jedną z kluczowych kwestii jest brak mieszkań na tani wynajem - powiedziała Magdalena Biejat, pytana o największy problem, z którym jej zdaniem boryka się stolica. Według niej, Warszawa jest dziś miastem, w którym żyje się bardzo ciężko przez koszty życia. "Coraz więcej osób musi płacić za mieszkanie więcej niż połowę swojej pensji" - dodała wicemarszałek.

"Jednym z naszych najważniejszych postulatów jest wreszcie inwestycja w budowę tanich mieszkań na wynajem" - podkreśliła Biejat. Jak zaznaczyła, miasto ma zarówno "grunty, pieniądze i możliwości", aby osiągnąć ten cel. Dodała, że jej celem będzie także zastopowanie postępującej wyprzedaży miejskich gruntów. "Sytuacja, w której Warszawa w latach 2018-2023 budowała mniej mieszkań czynszowych niż Szczecin, mówi sama za siebie" - zauważyła.

Cena wynajmy lokalu

Pytana o to ile jej zdaniem powinien kosztować wynajem lokalu wybudowanego przez miasto zaznaczyła, że "dużo mniej, niż w tej chwili kosztuje na rynku prywatnym". Dopytywana, czy na przykład o połowę mniej odpowiedziała: "tak, co najmniej o połowę mniej".

"Nie może być tak, że ten czynsz pożera nam większą część pensji, bo tak nie da się żyć" - podkreśliła kandydatka na prezydenta stolicy.

Biejat na pytanie o liczbę mieszkań, które miałyby powstać w Warszawie odpowiedziała, że dokładne liczby zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie na poświęconej temu tematowi konferencji prasowej. "Na pewno mogę powiedzieć, że zdecydowanie więcej niż powstaje teraz, mamy to przemyślane, przeliczone i już niebawem wszystko zaprezentujemy" - dodała.

Budowa mieszkań na wynajem

"Warszawa jako stolica europejskiego kraju, miasto które powinno się rozwijać, a nie będzie tego rozwoju, jeśli nie da możliwości godnego życia. Warszawa musi inwestować w tę alternatywę" - oceniła Biejat.

Budowa mieszkań na tani wynajem jest jednym z najważniejszych postulatów Lewicy. W trakcie kampanii parlamentarnej politycy Nowej Lewicy powoływali się na przykład funkcjonowania bliźniaczych rozwiązań w Wiedniu. Zapowiadali budowę 300 tys. mieszkań na tani wynajem.

Wybory na prezydenta Warszawy

Według dotychczasowych informacji o urząd prezydenta Warszawy ubiegać się będą, poza obecnym włodarzem miasta Rafałem Trzaskowskim jako kandydatem KO, także Tobiasz Bocheński - kandydat PiS, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat (z partii Razem) jako kandydatka Lewicy i poseł Konfederacji Przemysław Wipler, który powiedział, że "jest wspólnym kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców".