Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wnioski o powołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW. Komisja pozytywnie zaopiniowała też wnioski wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie zmian w kierownictwie Służby Wywiadu Wojskowego - odwołania i powołania zastępców szefa SWW.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych opiniuje wnioski premiera o powołanie i odwołanie szefów służb cywilnych - AW, ABW, CBA oraz wojskowych - SWW i SKW. Premier nie jest związany jej treścią, jednak do przeprowadzenia zmian potrzebne są też jeszcze opinie prezydenta oraz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych.

Powołania i odwołania szefów

Przewodniczący komisji Marek Biernacki (PSL - TD) powiedział, że posłowie pozytywnie zaopiniowali wnioski o powołanie szefów: Agencji Wywiadu płk. Pawła Szota, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk. Rafała Syryski, Służby Wywiadu Wojskowego - płk. Doroty Kaweckiej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Jarosława Stróżyka oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Agnieszki Kwiatkowskiej - Gurdak.

Komisja pozytywnie zaopiniowała też wnioski wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie zmian w kierownictwie Służby Wywiadu Wojskowego - odwołania i powołania zastępców szefa SWW.

Odwołani mają być dotychczasowi zastępcy płk Hubert Dzierzęcki i płk Krzysztof Banaszek, a powołanym Konrad Szałankiewicz.

Wiceszefów wojskowych służb powołuje i odwołuje szef MON na wniosek szefa służby zaopiniowanego przez sejmową komisję.

Komisja przyjęła też pozytywną opinię o przygotowanych zmianach w statucie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, m.in. przywracających zlikwidowane delegatury w Rzeszowie i Olsztynie oraz zamiejscowy ośrodek w Elblągu.

"Dziwi mnie nieustannie, dlaczego od czasu agresji Rosji na Ukrainę dwa lata temu nie przywrócono tych bardzo potrzebnych placówek" - zaznaczył

Informacje o sytuacji w Ukrainie

Posłowie zapoznali się też z informacjami o aktualnej sytuacji w Ukrainie - zarówno na froncie rosyjskiej agresji na ten kraj, m.in. w rejonie Awdijiwki, jak i generalnie, po dymisji głównodowodzącego gen. Wałerija Załużnego. Omawiano też sprawy dotyczącej eksportu żywności z Ukrainy i obecną sytuację na granicach - podał Biernacki.

Zmiany personalne w komisji

Po zmianach personalnych w komisji oprócz Biernackiego zasiadają w niej wiceprzewodniczący Mirosław Suchoń (Polska2050 - TD), dwóch posłów PO - Zbigniew Konwiński i Kazimierz Plocke, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Waldemar Andzel z PiS i Krzysztof Tuduj (Konfederacja).

Z komisji odeszli Krzysztof Brejza z KO, który objął mandat europosła, Michał Gramatyka (Polska2050 - TD) i Paweł Olszewski (KO) - którzy objęli stanowiska wiceministrów w resorcie cyfryzacji.