Trzecia niedziela stycznia jest kolejną niedzielą niehandlową. Tego dnia sklepy i galerie handlowe będą ustawowo zamknięte. Na szczęście przepisy przewidują wyjątki od tego zakazu. Gdzie mamy szansę zrobić zakupy? Które sklepy będą otwarte w nadchodzącą niedzielę?

Czy niedziela 21 stycznia 2024 r. będzie niedzielą handlową?

Niedziela handlowa czy niehandlowa, oto jest pytanie. Niestety odpowiedź zmartwi miłośników niedzielnych zakupów, ponieważ 21 stycznia przypada niedziela niehandlowa. W związku z tym sklepy i galerie handlowe będą w najbliższą niedzielę zamknięte. Tego dnia obowiązuje bowiem ustawowy zakaz handlu.

Zakaz handlu w niedzielę 21 stycznia 2024 r. : Ustawowe ograniczenia

Ustawowe bariery wynikają z treści Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W niedzielę, 21 stycznia 2024 r. w placówkach handlowych zakazany będzie:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Niedziela 21 stycznia 2024 r.: Otwarte tylko niektóre sklepy

Na szczęście przepisy przewidują wyjątki od tego zakazu. Jak wynika z treści Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, zakaz nie obejmuje niektórych rodzajów działalności. Dotyczy to, m.in. stacji paliw, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, gastronomii czy kwiaciarni. Te ostatnie będą wyjątkowo oblegane w najbliższą niedzielę z uwagi na przypadający wówczas Dzień Babci. Warto dodać, że zakaz ten nie dotyczy również placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. W związku z powyższym, 21 stycznia niektóre placówki handlowe, lokalne sklepy oraz sieci, m.in. Żabka, mogą być czynne. Ich godziny otwarcia mogą jednak być różne, więc warto sprawdzić to indywidualnie.

Czy w styczniu 2024 r. będzie niedziela handlowa?

W roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Przepisy wskazują bowiem, że niedzielny zakaz handlu nie będzie obowiązywał w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Jest dobra wiadomość dla wielbicieli zakupów. Pierwsza tegoroczna niedziela handlowa przypadnie już za tydzień, czyli 28 stycznia 2024 r. Warto z niej skorzystać, ponieważ w lutym wszystkie niedziele będą z ustawowym zakazem handlu, zaś kolejna handlowa niedziela przypadnie dopiero w marcu na tydzień przed Wielkanocą.