Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Kanady, Billem Blairem; w trakcie rozmów padły deklaracje dotyczące wzmacniania obecności żołnierzy kanadyjskich na wschodniej flance NATO - przekazał w piątek resort obrony.

W piątek w Warszawie spotkali się szefowie resortów obrony Polski i Kanady.

"Umówiliśmy się na jeszcze silniejsze zacieśnianie relacji pomiędzy Polską a Kanadą w dziedzinie obronności, w dziedzinie bezpieczeństwa, w dziedzinie wymiany doświadczeń" – podkreślił po spotkaniu wicepremier Kosiniak–Kamysz. Dodał, że było to jego pierwsze spotkanie jako wicepremiera i ministra obrony.

Kanada chce wzmacniać wschodnią flankę NATO

Szef MON zaznaczył, że w trakcie rozmów padły ważne deklaracje dotyczące wzmacniania obecności żołnierzy kanadyjskich na wschodniej flance NATO. Wskazał, że rozmowy dotyczyły też pomocy dla Ukrainy.

"Minister Bill Blair podziękował wszystkim w Polsce, szczególnie żołnierzom, którzy współpracują z żołnierzami kanadyjskimi i wspólnie odpowiadają za organizację logistyki związanej z dostarczaniem sprzętu na Ukrainę. Słowa podziękowania skierował do tych żołnierzy, którzy zaangażowani są w dostarczanie pomocy zarówno wojskowej, jak i humanitarnej" - powiedział cytowany w komunikacie MON wicepremier Kosiniak–Kamysz.

Polska i Kanada współpracują w ramach inicjatyw dwustronnych, w ramach NATO – m. in. wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance NATO. Oba kraje od pierwszych dni ataku Rosji wspierają Ukrainę - podkreślił resort obrony.(PAP)

kmz/ apiech/