Krzysztof Gawkowski w środę objął urząd Ministra Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Są już pierwsze zapowiedzi działań MC pod szefostwem Gawkowskiego. Szerokopasmowy internet i koniec "patostreamów".

Rozwój szerokopasmowego internetu jednym z celów Ministerstwa Cyfryzacji

Rozwój szerokopasmowego internetu, aplikacji mObywatel oraz opracowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa - to jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji - mówił w czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że ministerstwo zacznie konsultacje z organizacjami społecznymi, następnie konsultacje międzyresortowe, tak aby w 2024 skończyć prace nad KSC.

Nowy szef przekazał, że aplikacja mObywatel będzie coraz bardziej rozwijana. "Nie jest zamiarem zatem w ministerstwie szukanie rewolucyjnych zmian. Jest w ministerstwie potrzeba myślenia o ewolucyjnych zmianach, które mają doprowadzić do tego, żeby Polska była liderem cyfrowych przemian w Europie i żeby mogła się chwalić cyfryzacją w obszarze cywilnym i wojskowym" - wskazał minister.

Minister zapowiedział, że w 2024 roku zakończy prace legislacyjne nad Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa.

W sieci ma być bezpiecznie

Minister Cyfryzacji mówił, że chce, aby resort był miejscem, które będzie nadawać ton przyszłości. "Jednym z pierwszych elementów budowania tej tożsamości cyfrowej w Europie, budowania liderskiego miejsca w obszarze cyfryzacji w Europie, będzie przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa" - wskazał.

Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed ministerstwem, jest uzyskanie międzyresortowej interoperacyjności, która będzie dotyczyć ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej, spraw zwianych z klimatem, środowiskiem, wojskiem, czy administracja - mówił.

Dostęp do internetu powinien być standardem, w którym mamy m.in. szybki internet i nie ma białych plam na mapie Polski. Dalego ten szerokopasmowy internet to myślenie o tym, że światłowód powinien być dostępny z wysoką prędkością dla wszystkich polskich obywateli, będzie nam w tej kadencji towarzyszyło.

- powiedział Gawkowski.

Dlatego - jak dodał - "resort cyfryzacji będzie robił wszystko, żeby ta infrastruktura państwa w zakresie dostępu do internetu się rozszerzała, żeby była dostępna, i żeby wszyscy mieli świadomość, że to jest jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji".

"Laptopy dla ucznia" i cyberbezpieczeństwo

Gawkowski poinformował, że krajowa infrastruktura krytyczna, musi dawać poczucie obywatelskiego i państwowego bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że zagrożenia hybrydowe, szczególnie te płynące ze wschodu są coraz większe.

Minister zapytany o program "Laptopy dla ucznia", odpowiedział: "tak jak Premier powiedział, to co było dawane, nie będzie odbierane, nie chcemy prowadzić polityki, która ma zabierać szanse na szybszy rozwój". Zapowiedział, że ministerstwo będzie chciało przyjrzeć się jak powinny być wyłaniane firmy, które dostarczają sprzęt. "Jestem za tym, żebyśmy kontynuowali takie programy" - poinformował minister.