Poseł Robert Kropiwnicki (KO) pytany o trzy najważniejsze projekty, które jego zdaniem powinien zrealizować nowy rząd: “Podwyżki dla nauczycieli, dla sfery budżetowej, kwota wolna od podatku”.

Trzy ważne projekty sejmowe na teraz

Podwyżki dla nauczycieli, sfery budżetowej i kwota wolna od podatku to jedne ze sztandarowych ofert wyborczych nowego rządu. “To są rzeczy, które będziemy robili” - mówi Kropiwnicki.

Według Kropiwnickiego należy także pamiętać o finansowaniu in vitro, którym - jak mówił - symbolicznie zaczęli kadencję. "Nie mieliśmy rządu, ale mieliśmy większość w parlamencie i ta ustawa obywatelska została przyjęta" - zaznaczył. "To są rzeczy dla ludzi, dla Polaków szalenie istotne" - podkreślił.

In vitro już załatwione

Senat w piątek opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.

W poniedziałek wieczorem Sejm w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał na premiera przewodniczącego PO Donalda Tuska. Jego rząd z pełnymi możliwościami działania i realizacji obietnic wyborczych zostanie zaprzysiężony najpewniej już jutro.

Czytaj też: Budżetówka: Od kiedy wyrównanie? Bo w 2024 r. podwyżki o 20% dla żołnierzy i pracowników cywilnych MON są już pewne