-Dzisiaj mamy kolejne posiedzenie rządu w tym tygodniu - powiedziała minister rozwoju i technologii Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia. Rada Ministrów ma zająć się m.in. projektem dotyczącym zwiększenia limitu na "bezpieczny kredyt 2 proc.".

"Rząd powołany przez pana prezydenta w poniedziałek pracuje. Przyjmujemy ustawy. Dzisiaj mamy kolejne posiedzenie rządu w tym tygodniu, będziemy podejmować ważne ustawy - m.in. z mojego obszaru związane ze zwiększeniem limitu na kredyty hipotetyczne 2 proc,. które są tak dobrze odbierane przez Polaków" - powiedziała Maląg.

W ostatnich dniach ówczesny szef MRiT Waldemar Buda mówił, że podpisano już około 40 tys. umów o "bezpieczny kredyt 2 proc.", oraz że złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.