Nie popieramy pomysłu PO ws. wprowadzenia kredytu 0 proc.; to jest tak naprawdę dosypywanie pieniędzy bankom i deweloperom - mówiła w poniedziałek w Studiu PAP członkini Rady Krajowej Razem Paulina Matysiak. Rozwiązaniem jest budowa mieszkań na tani wynajem - dodała.

Matysiak w poniedziałek w Studiu PAP pytana była m.in. o postulat Platformy Obywatelskiej dotyczący wprowadzenia kredytu z oprocentowaniem 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania, który Koalicja Obywatelska wpisała do "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów".

"Ten postulat Platformy Obywatelskiej to jest nic innego jak rozwiązanie, które już mamy i funkcjonuje, czyli kredyty i dopłaty. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło rozwiązanie kredyt 2 proc., Platforma licytując się parę miesięcy temu mówiła o kredycie 0 proc. i warto podkreślić, że to nie rozwiązuje problemu. My o tym mówiliśmy parę miesięcy temu, jakie będą efekty, że ceny mieszkań pójdą w górę i ceny mieszkań poszły w górę" - powiedziała.

Dopytana, czy Razem nie chce tego pomysłu, odpowiedziała twierdząco argumentując, że "to jest tak naprawdę dosypywanie pieniędzy bankom i deweloperom". "Tę propozycję Platformy sama branża skwitowała kilka miesięcy temu, że to jest bardzo fajna propozycja, nikt aż tak hojnej się nie spodziewał" - dodała.

Matysiak podkreśliła, że problem mieszkalnictwa należy rozwiązać od strony podaży, poprzez budowę mieszkań na tani wynajem. Wskazała na Wiedeń, jako dobry przykład działającego rozwiązania, w ramach którego państwo razem z samorządami budowało mieszkania na wynajem. Dodała, że nie chodzi o "zmuszanie ludzi" do mieszkania w lokalach na wynajem, a danie im "prawdziwego, realnego wyboru".

"Na pewno będziemy o to walczyć. To jest dla nas jeden ze sztandarowych postulatów i to jest też kwestia, której oczekują od nas wyborcy, wyborczynie. Ten problem jest nie tylko w dużych miastach, ale też w małych i średnich. (...) W tym momencie bardzo dużo osób po prostu łapie się na tę lukę czynszową, nie stać ich na kredyt, a jednocześnie mieszkania na rynku są po prostu za drogie, jeśli chodzi o wynajem" - podkreśliła.

Proponowany przez PO kredyt z oprocentowaniem 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania ma być dostępny dla osób do 45. roku życia. PO wskazywała, że odsetki od takiego kredytu ma refinansować Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwszy rok programu funkcjonowania "Kredytu 0 proc." miałby kosztować około 4 mld zł. Zdaniem szefa PO Donalda Tuska propozycja nie wpłynie na wzrost cen nieruchomości.

Oprócz postulatu wprowadzenia kredytu z oprocentowaniem 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania, w obrębie propozycji programowych Platformy Obywatelskiej dla młodych znalazło się także wprowadzenie 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych.

(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ itm/