Są różne pomysły, natomiast o tym, czy utworzymy sejmowe koło, czy będziemy w klubie Lewicy, zadecyduje w najbliższych dniach Rada Krajowa partii Razem - mówiła w poniedziałek w Studiu PAP członkini Rady Krajowej Razem Paulina Matysiak.

W tegorocznych wyborach politycy Partii Razem, którzy startowali z list Nowej Lewicy, uzyskali siedem mandatów poselskich (o jeden więcej niż w 2019 r.) i dwa senatorskie (nie mieli swoich kandydatów przed czterema laty). Formacji udało się uzyskać lepszy wynik, choć Lewica zmniejszyła swój stan posiadania w Sejmie, zdobywając 26 mandatów (49 posłów w 2019 r.). Ponadto Lewicy udało się uzyskać dziewięć miejsc w Senacie (dwa mandaty w 2019 r.).

Matysiak w poniedziałek w Studiu PAP pytana o to, czy jest plan na założenie koła sejmowego partii Razem, która startowała w ramach Nowej Lewicy, odpowiedziała, że "pomysły są różne". "Natomiast tak jak 4 lata temu o tym, czy będziemy kołem, czy będziemy w klubie Lewicy, zadecyduje Rada Krajowa" - dodała.

Pytana o to, kiedy będzie najbliższe posiedzenie Rady Krajowej powiedziała, że w tym tygodniu lub na początku przyszłego, ale "w najbliższych dniach na pewno zapadnie ta decyzja".

"Teraz, tak jak mówiliśmy wcześniej, ta dyskusja dotyczy raczej tego, kto będzie kim w rządzie i kto jakie zajmie stanowisko. To jest chyba temat, który najbardziej przewija się przez media. Natomiast tutaj warto podkreślić, też to mówię ze spokojem, ta decyzja zapadnie i podejmie ją Rada Krajowa partii Razem.

W Sejmie IX kadencji Partia Razem wraz z Nową Lewicą i Polską Partią Socjalistyczną tworzyła Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy.

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ itm/