Jesteśmy gotowi do tworzenia rządu, kandydatem na premiera jest Donald Tusk - oświadczyli we wtorek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy o jak najszybsze powierzenie misji tworzenia rządu oraz o jak najszybsze zwołanie posiedzenia nowego Sejmu.

We wspólnym oświadczeniu wygłoszonym w Sejmie szef PO Donald Tusk, liderzy Trzeciej Drogi: Szymon Hołownia (Polska 2050) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty potwierdzili "gotowość do pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie".

"Zbudowaliśmy współpracę opartą na partnerstwie i zaufaniu. Dla nas to jest bardzo ważne, żeby nie tylko liczyć głosy, one są oczywiście najważniejsze, to wyborca zdecydował o tym, jak będzie wyglądała Polska w najbliższych latach, ale żeby przede wszystkim szanować siebie, jako równych partnerów i tak dzisiaj również wyglądała ta rozmowa" - zapewnił lider PO Donald Tusk.

Podziękował liderom Trzeciej Drogi i Lewicy za deklarację o współpracy, z którą - jak powiedział - będzie mógł pójść do prezydenta Andrzeja Dudy. "Jesteśmy gotowi do tworzenia rządu. Dziękuję za potwierdzenie deklaracji, że lider największej partii opozycyjnej dostanie trudną misję tworzenia rządu" - oświadczył Tusk, zastrzegając jednocześnie, że ostateczna decyzja będzie zależała od prezydenta.

Tusk przekazał też, że podczas wtorkowego spotkania liderzy opozycji zgodzili się, iż prezydia Sejmu i Senatu muszą oddawać pełne partnerstwo i równość wszystkich podmiotów politycznych.

"Jestem wielkim optymistą, niezależnie od tego, jak duże emocje ciągle jeszcze nam towarzyszą i ile złych informacji dobiega z obozu władzy. Liczę na konstruktywną współpracę z prezydentem i na szybkie decyzje. Polki i Polacy czekają na szybkie decyzje. My jesteśmy gotowi - dzisiaj to potwierdziliśmy - w każdej chwili do roboty, bo ludzie od nas oczekują przede wszystkim ciężkiej pracy" - powiedział Tusk.

Także Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił o determinacji do wyłonienia większości. "Wspólnie wskażemy dziś i jutro u prezydenta naszego kandydata na premiera - przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska - i zapewnimy prezydenta, że mamy większość do wyłonienia premiera, do powołania marszałka Sejmu i marszałka Senatu" - poinformował prezes PSL.

Jak zaznaczył, "są cztery formacje, które będą solidarnie współpracować". "Będą one współdziałać na rzecz odrodzenia wspólnoty narodowej i pojednania. Naszą naczelną misją jest zbudowanie silnej, najsilniejszej pozycji Polski w Europie i na świecie" - oświadczył Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że będzie namawiał prezydenta do tego, żeby nie zwlekał z oczekiwaniem na drugi krok".

Jak zaznaczył, prezydent już "w pierwszym kroku może wskazać premiera z tej większości, która dziś przed państwem stoi w osobach liderów ugrupowań". "Za nami jest co najmniej 248 mandatów w Sejmie i bezwzględna większość w Senacie" - wskazał prezes PSL.

"Będziemy także zwracać się do prezydenta z prośbą i wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, żeby nie trzymać w tym stanie niepewności i zawieszenia" - zapowiedział lider ludowców. "Potwierdzamy swoją chęć współdziałania w ramach formacji demokratycznych, które wyłonią rząd, prezydia Sejmu i Senatu" - dodał.

Z apelem do prezydenta Dudy zwrócił się też Szymon Hołownia: "Wszyscy dziś apelujemy do prezydenta Dudy, by nie marnował ani sekundy więcej naszego czasu". Podkreślił, że czas Polsk i Polaków jest bezcenny.

"Panie prezydencie nie ma na co czekać. Jeżeli potrzebuje pan, w ramach konsultacji usłyszeć, czy jest większość w parlamencie do utworzenia rządu, to informujemy, że jest. Nie ma potrzeby zwlekać, kombinować i kluczyć. Trzeba jasno powiedzieć, że naród, który wybrał pana na to stanowisko, suweren, który powierzył panu to stanowisko właśnie przemówił. Mamy nadzieję, że pan ten głos, wyrażany z całą stanowczością dziś w tej sali przez przedstawicieli suwerena, usłyszy" – zaznaczył Hołownia.

Do prezydenta zwrócił się też Włodzimierz Czarzasty. "Panie prezydencie, szanując instytucję i godność, którą pan piastuje, chcę panu powiedzieć: koniec kombinowania. Jest większość w Sejmie, która wyłoni bez względu na to, jaką drogą pan pójdzie, rząd. Popieramy tę większość, stanowimy część tej większości" - powiedział Czarzasty.

Oświadczył, że Lewica "popiera desygnowanie Donalda Tuska i danie mu misji tworzenia rządu". "Przed nami kilka ważnych decyzji, ale te decyzje - uważam - zostaną podjęte w sposób spokojny i rozsądny - to jest marszałek Senatu, to jest Prezydium Senatu, to jest marszałek Sejmu, to są wicepremierzy, to jest wreszcie skład rządu.

We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę - tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11), KW Nowa Lewica (godz. 13) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15). (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ ksi/ reb/ mgw/ dsk/ par/