Potwierdziliśmy z liderami opozycji gotowość współpracy i tworzenia większości w parlamencie powiedział w Sejmie Donald Tusk.

Jesteśmy gotowi do tworzenia rządu - dodał lider KO.

We wtorek w Sejmie odbywa się wspólne oświadczenie liderów Koalicji Obywatelskiej - Donalda Tuska, Trzeciej Drogi - Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Nowej Lewicy - Włodzimierza Czarzastego.

Oświadczenie opozycji w Sejmie. Donald Tusk i Kosiniak-Kamysz

"Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie" - oświadczył Tusk.

Jak dodał, "to jest ważna informacja w dniu, w którym prezydent Andrzej Duda rozpoczyna konsultacje z ugrupowaniami, które weszły do parlamentu w tych wyborach".

Podziękował wszystkim wyborcom oraz tym, którzy zaangażowali się w czasie wyborów. "To był wielki wysiłek. Wyrazy wdzięczności, uznania i szacunku, dla wszystkich, którzy przyłożyli swój wysiłek, swoje ręce, serca do triumfu demokracji. Tak te wybory oceniamy" - podkreślił Tusk.

"Zbudowaliśmy współpracę opartą na partnerstwie i zaufaniu. Dla nas to jest bardzo ważne, żeby nie tylko liczyć głosy, one są oczywiście najważniejsze, to wyborca zdecydował o tym, jak będzie wyglądała Polska w najbliższych latach, ale żeby przede wszystkim szanować siebie, jako równych partnerów i tak dzisiaj również wyglądała ta rozmowa" - zapewnił lider PO.

-Zwrócimy się do prezydenta o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu. Mamy większość do wyłonienia premiera i powołania marszałków Sejmu i Senatu - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tusk dodał również: "Chciałem bardzo podziękować kolegom za tę deklarację, że tworzymy większość w parlamencie - z tą informacją będę mógł ja dzisiaj, a koledzy jutro - pójść do prezydenta Andrzeja Dudy, uspokoić prezydenta i ułatwić mu zadanie, jeśli chodzi o kolejne kroki konstytucyjne" - mówił szef PO na wspólnej konferencji z liderami ugrupowań opozycyjnych.

"Dziękuję za potwierdzenie deklaracji, że lider największej partii opozycyjnej dostanie trudną misję tworzenia rządu" - oświadczył Tusk, zastrzegając jednocześnie, że ostateczna decyzja będzie zależała od prezydenta.

Lider PO przekazał, że podczas wtorkowego spotkania liderzy opozycji zgodzili się, że prezydia Sejmu i Senatu muszą oddawać pełne partnerstwo i równość wszystkich podmiotów politycznych.

"Jestem wielkim optymistą, niezależnie od tego, jak duże emocje ciągle jeszcze nam towarzyszą i ile złych informacji dobiega z obozu władzy. Liczę na konstruktywną współpracę z prezydentem i na szybkie decyzje. Polki i Polacy czekają na szybkie decyzje. My jesteśmy gotowi - dzisiaj to potwierdziliśmy - w każdej chwili do roboty, bo ludzie od nas oczekują przede wszystkim ciężkiej pracy" - powiedział Tusk.

Konsultacje komitetów wyborczych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę - tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11), KW Nowa Lewica (godz. 13) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15).

(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Mateusz Mikowski, Aleksandra Rebelińska

ksi/ mm/ par/