NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.

"Zaostrzone środki obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym przy użyciu morskich samolotów patrolowych, samolotów NATO AWACS i dronów. W ten obszar wysyłana jest także flota czterech natowskich niszczycieli min" – oznajmiło NATO w komunikacie.

NATO podjęło tę decyzję w konsekwencji uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję i Estonię oraz gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią. Obydwa wydarzenia miały miejsce w tym samym czasie, w pierwszej połowie tego miesiąca.

„Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z członkami naszego Sojuszu, Estonią i Finlandią oraz naszym partnerem, Szwecją” - przekazał rzecznik NATO Dylan White.

"NATO będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoją pozycję morską na Morzu Bałtyckim i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo członkom Sojuszu" - podkreślił. (PAP)

zm/ mal/