Lewica na przyszły czwartek zwołała posiedzenie klubu parlamentarnego, aby przywitać nowych posłów i senatorów, pożegnać tych, którzy nie otrzymali ponownie mandatów, a także porozmawiać o wyniku wyborów. Władze nowego klubu wybrane będą dopiero po pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Lewicy udało w niedzielnych wyborach zdobyć 8,61 procent głosów, co przełożyło się na 26 mandatów w Sejmie. Ponadto ugrupowanie będzie miało dziewięcioro senatorów.

Choć klub mocno się uszczuplił w porównaniu z mijającą kadencją, to nie zabraknie w nim nowych twarzy. Będą to posłanki Dorota Olko i Joanna Wicha (obie z Razem) oraz posłowie Arkadiusz Sikora i Łukasz Litewka (z Nowej Lewicy). W gronie senatorów debiutantami będą: Anna Górska, Marcin Karpiński, Krzysztof Kukucki, Waldemar Witkowski i Piotr Woźniak.

W Senacie znaleźli się także posłowie mijającej kadencji: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Magdalena Biejat i Maciej Kopiec.

Lewicę będzie ponownie reprezentował w Senacie Wojciech Konieczny - senator mijającej kadencji.

Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek poinformował PAP, że w przyszły czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wręczy posłom nowej kadencji zaświadczenia o wyborze.

"Chcielibyśmy od razu zwołać posiedzenie klubu i zakończyć kadencję, pożegnać wszystkich tych, którzy w klubie IX kadencji (Sejmu) funkcjonowali i przywitać w nowym klubie nowych posłów i senatorów, bo dochodzi nam 9 senatorów" - przekazał Wieczorek. Jak podkreślił, będzie to uroczyste spotkanie, gdzie nie będą podejmowane żadne decyzje, a jedynie podsumowana mijająca kadencja i poruszony zostanie temat wyborów.

"Władze klubu przyszłej kadencji będziemy wybierać po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu i po jego pierwszym posiedzeniu" - przekazał polityk. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/