Ponad stu cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie przejechać ze Słowacji przez terytorium Polski, zatrzymali w weekend na Żywiecczyźnie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej – podał we wtorek rzecznik tej formacji ppor. Szymon Mościcki.

Rzecznik podał, że pierwsza grupa została zatrzymana w piątek rano w Ciścu przez funkcjonariuszy z placówki w Bielsku-Białej. Było to 25 obywateli Syrii.

"Przekroczyli granicę z Polską od strony słowackiej w busie na szwedzkich numerach rejestracyjnych. Samochód wraz z cudzoziemcami zepsuł się. Kierowca uciekł. Syryjczycy posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji. W sobotę zostali przekazani stronie słowackiej w ramach tak zwanej readmisji uproszczonej" – powiedział Mościcki.

Tego samego dnia w rejonie byłego przejścia granicznego w Zwardoniu funkcjonariusze z placówki w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 21 obywateli Syrii – mężczyzn i jedną osobę nieletnią. Jechali w busie na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był 18-letni obywatel Niderlandów. Nielegalni migranci posiadali przy sobie dokumentny potwierdzające pobyt na Słowacji" – poinformował ppor. Szymon Mościcki. W sobotę zostali przekazani stronie słowackiej. Kierowcę zatrzymano. Usłyszał zarzuty karne.

W sobotę funkcjonariusze z Sosnowca zatrzymali w Zwardoniu kolejnych 24 nielegalnych migrantów z Syrii, w tym trzy kobiety i sześcioro dzieci. Byli przewożeni autem dostawczym przez Polaka, który został zatrzymany. Usłyszał zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Obcokrajowcy zostali już przekazani Słowakom.

W poniedziałek bielscy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Zwardoniu 51 nielegalnych migrantów – 50 obywateli Turcji oraz Gruzina. "Dokonali nielegalnego przekroczenia granicy w busie prowadzonym przez Gruzina. Kierowca został zatrzymany. Wobec cudzoziemców trwają czynności służbowe" – powiedział ppor. Mościcki.

Od początku roku śląska straż graniczna zatrzymała 757 nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli polską granicę wbrew przepisom od strony Słowacji. Z tej liczby ponad 600 stanowią cudzoziemcy zatrzymani od początku sierpnia.

Śląski Oddział Straży Granicznej chroni granice polsko-czeską i polsko-słowacką na terenie województw śląskiego i opolskiego.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/