Mam nadzieję, że wasza obecność tutaj będzie kolejnym sygnałem dla wszystkich, którzy podnoszą ręce na prawa kobiet; jeszcze niecały miesiąc i pełnia praw kobiet nie będzie marzeniem, a stanie się znów codziennością - powiedział w środę w Kępnie (Wielkopolskie) lider PO Donald Tusk.

Szef Platformy spotkał się w środę na rynku w Kępnie z mieszkańcami. Jak mówił, "dokładnie w tym miejscu bardzo dużo kobiet - wtedy, kiedy władza przeprowadzała zamach na podstawowe prawa kobiet - tu protestowała".

"Kępno było znane z bardzo energicznego protestu kobiet w obronie własnych praw i godności. Chciałbym dzisiaj nisko się pokłonić wam wszystkim tu obecnym, które walczyły o godność i prawa kobiet w czasie tych masowych ogólnopolskich demonstracji. Wszystkim kobietom w Polsce bez wyjątku za to, że z taką godnością, z taką determinacja nigdy nie poddały się i że dzisiaj także dają wyraźny znak całej Polsce i tej władzy, że polska kobieta nie ulegnie nikomu ani jakimś idiotycznym ideom, które przyświecają i tej władzy, i niektórym prawicowym partiom" - powiedział.

Dodał, że mam nadzieję, że protesty w Kępnie, jak i obecność na spotkaniu "będzie kolejnym sygnałem dla wszystkich, którzy podnoszą ręce na prawa kobiet i takim znakiem, który być może otrzeźwi niektórych".

"Ale przede wszystkim wlejecie, moim zdaniem, nadzieję w serca kobiet w całym kraju: że sprawa nie jest przegrana, wręcz przeciwnie. Że jeszcze niecały miesiąc i znowu będzie można w Polsce oddychać pełna piersią, że znowu będzie można otworzyć okna i przewietrzyć i że pełnia praw kobiet nie będzie marzeniem, tylko stanie się znowu naszą codziennością" - powiedział Tusk.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Ewa Bąkowska

mchom/ bak/ sdd/