W Czerwonym Borze powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady wojsk pancernych, która wejdzie w skład nowej 1. Dywizji Piechoty Legionów. Brygada będzie wyposażona m.in. w czołgi K2, armatohaubice Krab/K9, Borsuki oraz wyrzutnie Chunmoo - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek Błaszczak wziął udział w odprawie z kadrą powstającej 1. Dywizji Piechoty Legionów w Czerwonym Borze w woj. podlaskim. Jak mówił, rząd PiS tworzy nowe jednostki wojskowe, "w miejscach, w których zostały wcześniej zlikwidowane". Jak dodał, budujemy też te jednostki w nowych lokalizacjach.

"Takim bardzo dobrym przykładem budowy całej dywizji jest właśnie to wszystko, za co odpowiedzialny jest gen. Norbert Iwanowski - a zatem budowa nowej dywizji, przede wszystkim w woj. podlaskim, 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego" - powiedział Błaszczak. Jak mówił, jedna z jednostek nowej dywizji powstaje w Czerwonym Borze, gdzie dawniej istniał poligon wojskowy, a następnie tereny wojskowe został przejęte przez Lasy Państwowe i Służbę Więzienną (w Czerwonym Borze funkcjonuje zakład karny).

Błaszczak wskazał, że w Czerwonym Borze powstanie ośrodek szkoleniowy, który "będzie służył brygadzie wojsk pancernych, wchodzącej w skład tej dywizji". Jak mówił, brygada pancerna będzie wyposażona m.in. w czołgi K2, armatohaubice Krab/K9 - które, jak dodał Błaszczak, mają w przyszłości stanowić "wspólny produkt" - a także polskie bojowe wozy piechoty Borsuk i południowokoreańskie wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo.

"Tutaj w Czerwonym Borze już jest Wojsko Polskie, już są żołnierze" - podkreślił Błaszczak. Podziękował "wszystkim tym, którzy zgłaszają się do służby w Wojsku Polskim". Dodał, że w woj. podlaskim służba wojskowa cieszy się dużym zainteresowaniem.(PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Robert Fiłończuk

mml/ rof/ par/