Polska ma obecnie drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej za Maltą, która ma 500 tys. mieszkańców - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Niebylcu (Podkarpackie). Jak zaznaczył szef rządu, jest to najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej.

W piątek szef rządu odwiedził kompleks żłobkowo-przedszkolny w Niebylcu w woj. podkarpackim.

W czasie konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że "mamy dziś najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej". "Mamy największą liczbę osób zatrudnionych" - dodał.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w lipcu 2023 r. wyniosła 5,0 proc. – tyle samo, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 782,4 tys. wobec 783,5 tys. osób w czerwcu.

"Dlaczego dziś to jest możliwe, a wcześniej nie było? To jest kluczowe pytanie w związku z wyborami, które się zbliżają" - powiedział szef rządu.

Premier zwrócił także uwagę, że "Polska ma obecnie drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej za Maltą, która ma 500 tys. mieszkańców".

"Chyba trochę łatwiej jest zarządzać tym przepięknym krajem, leżącym na Morzu Śródziemnym i żyjący z turystyki niż III Rzeczpospolitą, który w czasach rządów Donald Tuska zarejestrował 14,4 proc. bezrobocia" - ocenił premier.

Jak zaznaczył, teraz "Polska może się zaludniać nowymi obywatelami, także tymi, którzy wyjechali na emigrację, a dzisiaj wracają". "To są fakty. To jest sposób rozwoju naszej przepięknej ojczyzny, który - jeśli Polacy nam zaufają - będziemy kontynuowali, rozwijali także w przyszłości" - wskazał Mateusz Morawiecki.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ sdd/