Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk powinien natychmiast odciąć się od słów lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka i pozbyć się go z list wyborczych - powiedział w niedzielę PAP szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

Premier Mateusz Morawiecki napisał w niedzielę na Twitterze: "W czasach walki z komuną mówiliśmy o takich +idiota albo agent+. Sojusz Polski z USA jest podstawą naszego bezpieczeństwa!". Pod wpisem zamieścił wideo, z wypowiedzią lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka, który kandyduje z listy KO do Sejmu, jako "jedynka" w Koninie.

W zamieszczonym fragmencie Kołodziejczak podczas jednej z demonstracji sprzed kilku lat, pokazując środkowy palec mówi: "Co jeszcze robi ambasada amerykańska? Kłóci nas z Rosją. Dzisiaj każdy, każdy z nas powinien odważyć się na ten gest i pokazać +fucka+ Amerykanom. Takiego!"

Fogiel w niedzielę w rozmowie z PAP powiedział, że lider KO Donald Tusk powinien "natychmiast odciąć się od tych słów i pozbyć się Kołodziejczaka" z list Koalicji Obywatelskiej.

"Chyba, że (Tusk) chce powiedzieć Polakom, że właśnie w ten sposób będzie wyglądała jego polityka zagraniczna, jeżeli kiedykolwiek obejmie władzę. To znaczy, że zerwie sojusz polsko-amerykański, wyprowadzi nas z NATO i +nie da się skłócać z Rosją+, stosując retorykę pana Kołodziejczaka" - zaznaczył Fogiel.

Polityk PiS podkreślił, że wypowiedź Kołodziejczaka jest skandaliczna, uderza w fundamenty polskiej racji stanu, polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, w ramach której Amerykanie są naszym partnerem i gwarantem bezpieczeństwa.

Fogiel dopytywany o to, czy spodziewa się jakiejś reakcji ze strony USA na słowa lidera Agrounii powiedział, że nie oczekiwałby reakcji werbalnej, jednak w jego ocenie, jeszcze dziś informacja o tym zostanie przesłana z ambasady USA w Warszawie do Departamentu Stanu i "prędzej czy później wyląduje na biurkach amerykańskiej decydentów".

"To z pewnością da do myślenia naszym amerykańskim sojusznikom. Tutaj nie chodzi tak naprawdę o interes tego, czy innego państwa. Tu chodzi o interes Polski, o polskie bezpieczeństwo. Ale gwarantem tego polskiego bezpieczeństwa jest silny sojusz polsko-amerykański" - powiedział poseł PiS. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/