Transportowy Dozór Techniczny składa pozew wobec posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego – poinformował p.o. dyrektora TDT Krzysztof Bujański. Chodzi o sprawę pokoi w siedzibie TDT, które zdaniem polityków KO miały być wynajmowane prominentnym działaczom PiS.

Pozew w stosunku do posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego zapowiedziano we wtorek na wspólnej konferencji wiceministra infrastruktury Rafała Webera i p.o. dyrektora TDT Krzysztofa Bujańskiego.

Wiceszef MI stwierdził, odnosząc się do budowy siedziby Transportowego Dozoru Technicznego przy ul. Puławskiej w Warszawie, że pierwszym kłamstwem Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego w tej sprawie jest to, że "Prawo i Sprawiedliwość zbudowało hotel dla swoich". Jak wyjaśnił, "siedziba została wybudowana zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w 2013 r.".

Kolejnym kłamstwem – dodał Weber – jest twierdzenie, że "w hotelu TDT mieszkali dygnitarze PiS". Wskazał, że ani jeden parlamentarzysta czy osoba pełniąca kierownicze stanowiska państwowe nie zajmuje pomieszczeń noclegowych w siedzibie TDT. "Żaden dygnitarzy PiS tam nie nocował" - podkreślił wiceminister, zwracając uwagę, że mimo nagłośnienia sprawy nie padły żadne nazwiska osób mających nocować w siedzibie TDT.

Jak poinformował wiceszef MI, kłamstwem jest również to, że "TDT marnuje pieniądze podatników". Wyjaśnił, że "siedziba TDT została zbudowana za środki własne Transportowego Dozoru Technicznego, który jest instytucją samofinansującą się".

Krzysztof Bujański przekazał, że "w związku z kłamliwymi informacjami przekazywanymi przez panów posłów Jońskiego i Szczerbę składamy w stosunku do nich pozew". "Instytucja ekspercka o ponad 100-letniej tradycji, jaką jest Transportowy Dozór Techniczny, nie może być przedmiotem festiwalu kłamstw i manipulacji i nie usprawiedliwiają ich żadne polityczne motywacje" – podkreślił.

Obecny na konferencji zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz doradca Ministra Infrastruktury Paweł Czemiel poinformował, że otrzymał od posłów Jońskiego i Szczerby pismo z zapytaniem "na jakiej podstawie (na czyj wniosek) i w oparciu o jakie zasady odpłatności korzystał z miejsca noclegowego w budynku TDT przy ul. Puławskiej 125".

"Chciałem oświadczyć, że nigdy, nigdy nawet na chwilę, nigdy moja noga nie przekroczyła progu Transportowego Dozoru Technicznego przy ulicy Puławskiej 125. Nigdy, nawet na chwilę - ale według posłów Platformy Obywatelskiej – ja tam mieszkam" – powiedział Czemiel.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba, przedstawili wyniki kontroli poselskiej, którą przeprowadzili w siedzibie Transportowego Dozoru Technicznego. "Znaleźliśmy tajne mieszkania dla ludzi PiS. W centrum Warszawy, przy ulicy Puławskiej 125, jedna z podległych Ministerstwu Infrastruktury jednostek wybudowała osiemnastopiętrowy wieżowiec" – stwierdził Szczerba.

Posłowie poinformowali, że w nowej siedzibie TDT na dziewięciu piętrach znajdują się mieszkania, z których korzystać mogą pracownicy instytucji i ich rodziny, a za zgodą dyrektora, również osoby niezwiązane z TDT. Jak podkreślili Joński i Szczerba, dziewięć pięter zawiera 70 mieszkań, 4 apartamenty VIP i dwupoziomową strefę fitness i masażu. Posłowie zaznaczyli, że dzienny koszt najmu czterdziestometrowej kawalerki w budynku wynosi 22 zł i 50 gr dla pracowników i ich rodzin, a 45 zł dla pozostałych osób.

Posłowie KO wezwali ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka do przedstawienia pełnej listy osób, które dotychczas korzystały z apartamentów. Zapowiedzieli również złożenie wniosku do NIK o przeprowadzenie kontroli w Transportowym Dozorze Technicznym.

Autor: Luiza Łuniewska, Adrian Reszczyński

lui/ ra/