Zdjęcia satelitarne wskazują, że w Osipowiczach na Białorusi może trwać budowa nowej bazy Grupy Wagnera – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Zdjęcia wykonane od 15 do 27 czerwca pokazują świeżą aktywność w opuszczonej białoruskiej bazie militarnej 15 km na północny zachód od Osipowicz w obwodzie mohylewskim w centralnej Białorusi. Baza znajduje się 15 km od dużego poligonu białoruskiego, którego najemnicy Grupy potrzebowaliby, aby pełnić rolę doradczą i szkoleniową dla białoruskiej armii, co sugerowały władze białoruskie.

Niezależny portal rosyjski Wiestka podał w poniedziałek, że władze białoruskie budują w Osipowiczach bazę dla 8 tys. żołnierzy Grupy Wagnera.

ISW podkreśla, że najemnicy Grupy Wagnera mogą zostać rozmieszczeni także w innych miejscach na Białorusi. W kraju tym jest wiele poligonów i obozów polowych, które pomieściły na początku 2022 r. 30 tys. żołnierzy rosyjskich, przy czym część z nich stacjonowała w graniczących z Ukrainą obwodach homelskim i brzeskim.

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział w środę, że w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi zostały podjęte decyzje ws. obrony polskiej granicy wschodniej, zarówno doraźne, jak i trwałe. Odnosi się to zarówno do zwiększenia ilości sił stacjonujących tam, jak i przeszkód oraz umocnień na granicy. (PAP)

mw/ tebe/