4 czerwca warszawskimi ulicami ruszył marsz organizowany przez szefa Platformy Obywatelskiej – Donalda Tuska. Wybrana data nie jest przypadkowa. Uczestnictwo zapowiadają politycy i osoby ze świata kultury i mediów. Jak ma wyglądać marsz, trasa marszu, kto weźmie udział?

4 czerwca w Warszawie odbędzie się marsz organizowany przez Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Dlaczego akurat ta data? Nie jest ona przypadkowa. Na ten dzień przypada bowiem 34. Rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce po II wojnie światowej. Wtedy zwycięstwo ,,Solidarności'' wpłynęło na nowe dzieje w historii Polski i proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Marsz 4 czerwca. Pod jakimi hasłami

Pod jakimi hasłami wyruszą uczestnicy marszu?

Pierwotnie głównymi tematami miał być protest ,,przeciwko drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu'' i ,,za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską'' – tak pisał Donald Tusk w swoich mediach społecznościowych.

Wiele wskazuje jednak na to, że uczestnicy skupią się również wokół kontrowersyjnej ustawy dotyczącej powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich (tzw. lex Tusk)

Marsz 4 czerwca. O której godzinie się rozpoczyna?

Marsz rozpocznie się o godzinie 12:00 w okolicach placu Na Rozdrożu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestnicy przejdą Alejami Ujazdowskimi w kierunku placu Trzech Krzyży, a następnie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy pod kolumnę Zygmunta, gdzie będzie znajdowała się scena. Najważniejszą częścią marszu będą przemówienia Donalda Tuska oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wydarzenie ma potrwać do godziny 14:00. Członkowie Platformy Obywatelskiej liczą na udział w marszu kilkaset tysięcy osób.

Marsz 4 czerwca. Mapka / Materiały prasowe

Swój udział w marszu potwierdzili Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Oboje wcześniej sceptycznie podchodzili do udziału w tym przedsięwzięciu, jednak zmienili zdanie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ,,lex Tusk''.

Marsz 4 czerwca. Kto weźmie udział?

Uczestnictwo w marszu zapowiada także wiele osób za świata kultury, mediów i opozycji, m.in. Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Krystyna Janda, Wojciech Mann, Kuba Wojewódzki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w II RP prof. Adam Strzembosz, były prezydent Lech Wałęsa i jeden z byłych liderów ,,Solidarności'' Władysław Frasyniuk.

Profil na Facebooku ,,Marsz 4 czerwca – strona obywatelska'' informuje, że marsze 4 czerwca będą odbywały się także w innych miastach z całego świata, takich jak: Frankfurt, Oberhausen, Paryż, Londyn, Bruksela, Rzym, Nowy York, Chicago i Toronto. Organizatorzy marszu i regionalne oddziały PO wskazują, że do Warszawy ma przyjechać do 500 autokarów zorganizowanych przez PO z mieszkańcami innych miast w Polsce.

W mediach społecznościowych na profilach Platformy Obywatelskiej można znaleźć grafiki z mapkami i informacjami, w jaki sposób najłatwiej dotrzeć na miejsce wydarzenia. Kierowcy i osoby korzystające z komunikacji miejskiej powinny liczyć się z utrudnieniami. Warto sprawdzać informacje o ruchu na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.