Obradujący w środę w Spale (woj. łódzkie) przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wyrazili zgodę na podpisanie przez związek porozumienia z rządem w sprawie m.in. podwyżek dla tzw. budżetówki i emerytur strażowych – powiedział po południu lider Solidarności Piotr Duda.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu KK NSZZ "Solidarność" w Spale (Łódzkie) podano informację o zgodzie władz związku na porozumienie z rządem. Negocjacje dwustronne rozpoczęły się jesienią ub. r. po odwołaniu przez Solidarność manifestacji "Marsz Godności".

"Po długich rozmowach, po przedstawieniu przeze mnie porozumienia z rządem Mateusza Morawieckiego, Komisja Krajowa podjęła decyzję o zielonym świetle dla tej umowy społecznej" – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Oczekuję, że porozumienie zostanie podpisane już wkrótce, w najbliższych dniach" – podkreślił. "Jestem gotowy na podpisanie z premierem wypracowanego przez Komisję Krajową porozumienia choćby dziś albo jutro" – zaznaczył.

Zdaniem Piotra Dudy z podpisaniem tej umowy społecznej nie można czekać, ponieważ muszą się nią zająć jeszcze parlament i prezydent.

Porozumienie rządu z Solidarnością – jak przypomniał Piotr Duda – dotyczy m.in. podwyżek dla państwowej sfery finansów publicznych, emerytur stażowych i pomostowych, podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej, wzrostu wskaźnika naliczania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, wsparcia dla firm energochłonnych i ochrony liderów związkowych – poinformował szef Solidarności.

Piotr Duda powiedział PAP, że jednym z najważniejszych punktów porozumienia są zmiany w przepisach prawa, dające realną ochronę liderom związków zawodowych.

"To ważne wobec tego, że często pracodawcy przy pomocy wyspecjalizowanych prawników przedłużali postępowanie sądowe dotyczące dyscyplinarnego zwolnienia związkowców, którzy w imieniu załogi toczyli spór z zarządzającymi firmami" – wyjaśnił. "Po planowanych w wyniku porozumienia zmianach nie będzie można procesować się z chronionymi działaczami związkowymi często pięć, a nawet osiem lat" – powiedział PAP szef Solidarności.

"Teraz ruch jest po stronie rządu. My wypracowaliśmy tekst porozumienia. W interesie Rady Ministrów jest obecnie, aby te przepisy jak najszybciej wprowadzić" – podsumował. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ szz/ joz/