Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Projekt, który ma wejść w życie od 21 kwietnia 2023 r., umożliwia tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez polskie terytorium.

Przewóz towarów przez Polskę będzie możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od piątku, czyli od 21 kwietnia, i ma obowiązywać do 30 czerwca.

Nowe przepisy poza wyjątkiem związanym z tranzytem mają utrzymać zakaz wwozu do Polski z Ukrainy zbóż, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopii, owoców i warzyw oraz produktów z przetworzonych owoców i warzyw. Nie można będzie wwozić także wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego, produktów pszczelich oraz „pozostałych produktów”.

Nowe rozporządzenie ma zastąpić obecnie obowiązujące, które całkowicie zakazuje wwozu powyższych produktów na teren Polski, włącznie z tranzytem.

W czwartek opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, na mocy którego od piątku systemem monitorowania przewozów towarów (systemem SENT) ma być objęty przewóz zbóż, jajek oraz mięsa drobiowego, a także produktów pszczelich. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/