Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów - poinformowała w sobotę Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Dodała, że oferty można składać do 14 kwietnia.

"Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych na podstawie decyzji Premiera na wniosek ministra rolnictwa rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów. Oferty można składać do 14 kwietnia na stronie zboze.rars.gov.pl" - poinformowała w sobotę w komunikacie przesłanym do PAP Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na zmianę przeznaczenia 600 mln zł z rezerwy celowej i na przekazanie tej kwoty na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Kwota 600 mln zł jest przewidziana na zakup zboża w ramach rezerw strategicznych" – powiedział w Sejmie prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Jednocześnie KFP zgodziła się na zmianę w planie finansowym RARS, polegającą na przeznaczeniu kwoty 600 mln zł na wydatki. Komisja we wtorek zgodziła się także na przekazanie 473 tys. zł z rezerwy celowej na zatrudnienie pracowników do całodobowego nadzoru fitosanitarnego na przejściach granicznych z Ukrainą.

Jak informował wcześniej wicepremier i były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, środki mają zostać przeznaczone na skup zbóż – pszenicy i kukurydzy. Jest to element ustaleń, jakie zostały poczynione przez stronę rządową z rolnikami podczas "okrągłego stołu". (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mmu/