Sytuację gospodarczą kraju Polacy w lutym ocenili lepiej niż miesiąc temu; spadły oceny stabilności zarobków i jakości życia - wynika z najnowszej edycji Radaru konsumenckiego ARC Rynek i Opinia. Od grudnia systematycznie maleją oczekiwania inflacyjne - dodano.

Radar konsumencki ARC Rynek i Opinia co miesiąc pokazuje kilka wskaźników dotyczących nastrojów konsumenckich.

"Analizując wyniki z lutego wyraźnie widać, że nastroje konsumenckie pozostają na zbliżonym poziomie jak w styczniu bieżącego roku, zaś sam wskaźnik optymizmu pozostał całkowicie bez zmian" - podano w piątek. Z badania wynika, że w lutym o 4 punkty obniżył się wskaźnik dotyczący oceny stabilności zarobków przez Polaków (z poziomu 30 punktów na poziom 26 punktów). Nieco gorzej – o 5 punktów – spadła ocena jakości życia Polaków. Natomiast nieco wyżej niż miesiąc temu oceniają sytuację gospodarczą w naszym kraju.

Ponadto, w lutym zmniejszyły się obawy dotyczące utraty pracy (z poziomu minus 51 na poziom minus 45), dalszego wzrostu cen (z 71 do 70) i sytuacji gospodarczej w Polsce (z minus 56 do minus 52). Gotowość zakupowa Polaków zwiększyła się natomiast z minus 47 punktów do minus 43 punktów.

Jak zauważa Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, optymizm Polaków ustabilizował się, natomiast zmianie uległ wskaźnik dotyczący stabilności zarobków.

"Być może jest to związane z faktem, że trudniej jest otrzymać podwyżkę +inflacyjną+ i zarobki przy wysokich cenach mogą okazać się niewystarczające. Warto zauważyć, że wskaźnik oceny sytuacji gospodarczej Polski ulega poprawie, natomiast oczekiwania inflacyjne się systematycznie od grudnia zmniejszają" - powiedział cytowany w informacji prasowej Czarnecki. Jego zdaniem, niższy wskaźnik dotyczący stabilności zarobków może też wpływać na obniżenie wskaźnika oceny jakości życia, gdyż te wskaźniki są mocno ze sobą skorelowane.

Radar konsumencki to projekt badawczy ARC Rynek i Opinia, w ramach którego raz w miesiącu Polakom w wieku od 18 do 65 lat zadawane są te same pytania, dotyczące m.in. nastrojów, oceny polskiej gospodarki, planów zakupowych czy stabilności zatrudnienia. Próba z pomiary lutowego to 1032 osób. Badanie jest realizowane metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta