Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. W ten sposób Polska okazuje jednoznacznie poparcie dla praw Białorusinek i Białorusinów do życia w niepodległym i demokratycznym państwie - przekazał PAP szef BPM Jakub Kumoch.

"Prezydent, tak samo jak przed rokiem, spotka się ze Swiatłaną Cichanouską oraz liderami demokratycznej Białorusi, białoruskiej diaspory oraz przedstawicielami polskich Białorusinów" - powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister podkreślił, że "w ten sposób Polska okazuje jednoznaczne poparcie dla praw Białorusinek i Białorusinów do życia w niepodległym i demokratycznym państwie".

Jak przekazała prezydencka kancelaria, do spotkania z liderką opozycji na Białorusi oraz z przedstawicielami społeczności białoruskiej dojdzie w czwartek wieczorem w Belwederze. Zaplanowane jest wystąpienie głowy państwa.

Szef BPM podkreślił, że "Polska z zaniepokojeniem obserwuje rosyjską obecność militarną na Białorusi oraz bezprecedensowe represje, którym poddawane jest społeczeństwo białoruskie". Zauważył również, że nasz kraj "jest też domem dla tysięcy Białorusinów, którzy uciekli przed prześladowaniami".

"Ufamy, że pokonanie Rosji w wojnie na Ukrainie otworzy drogę do w pełni niepodległej i demokratycznej Białorusi" - zaznaczył Kumoch.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka