Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób podejrzewanych o pranie pieniędzy z wyłudzonych dotacji oświatowych - dowiedziała się PAP. Troje z nich zatrzymano w listopadzie.

Zespół prasowy CBA poinformował w środę PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA.

Postępowanie przygotowawcze prowadzone wspólnie z policjantami z katowickiej komendy wojewódzkiej dotyczy wyłudzeń środków z dotacji oświatowych na prowadzenie szkół dla dorosłych. W lipcu zatrzymano w tej sprawie Mieszka A. i Aleksandrę K., którzy mieli być organizatorami tego przestępstwa. Do tej pory zarzuty przedstawiono 11 osobom a K. i A. nadal przebywają w areszcie.

Nadzorująca postępowanie przygotowawcze gliwicka prokuratura okręgowa powierzyła CBA wątek dotyczący prania pieniędzy.

"W ramach tego wątku funkcjonariusze CBA zatrzymali łącznie siedmiu podejrzanych, w tym troje w listopadzie. Niektórym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej" - podał w środę PAP zespół.

Oprócz tego CBA zaznaczyło, że wszystkim zatrzymanym zarzucono doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ze środków publicznych dla osiągniecia korzyści majątkowej.

Prokuratura w lipcu zabezpieczyła na poczet przyszłych kar majątek osób, które według śledczych miały zorganizować wyłudzenia - znalezioną w jednym z domów gotówkę - 740 tys. zł, dwa samochody osobowe - Mercedes GL oraz BMW X7, nieruchomości o wartości łącznej ponad 17,5 mln zł i 11 obrazów znanych polskich malarzy. Zablokowano też znaczne środki na rachunkach w bankach.

Zespół prasowy podał PAP, że majątek podejrzanych nadal jest na bieżąco ujawniany i zabezpieczany, a śledztwo nadal rozwija się.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/