Gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych.

„Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do całkowitej destabilizacji rynku energetycznego. Ceny gazu wystrzeliły do poziomu niespotykanego w historii. Konsekwencje wojny uderzają w kieszenie zwykłych obywateli. Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy czy mieszkania gazem obawia się nadchodzących zimnych tygodni czy miesięcy. Obawy mają pracownicy szkół, żłobków, przedszkoli, domów opieki czy szpitali. Pragnę jednak państwa uspokoić – rząd stoi na posterunku i przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu opublikowanym w piątek na jego profilu na Facebooku.

Dodał, że po ustawach w sprawie dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu. Podkreślił, że ceny gazu nie mogą być zabójcze dla portfeli polskich rodzin i muszą być dostosowane do realnych możliwości gospodarstw domowych.

„Dlatego gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku. Przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły skorzystać z rekompensat a najbardziej wrażliwi odbiorcy otrzymają również refundację podatku VAT” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że dzięki rozwiązaniom, jakie przyjmuje rząd, w Polsce uda się utrzymać jedne z najniższych cen gazu w Europie. Przypomniał, że ceny gazu dla polskich rodzin i instytucji wrażliwych w 2022 r. zostały zamrożone.

Robimy to również na przyszły rok – mimo wojny za naszą wschodnią granicą, mimo krytyki ze strony niektórych krajów i instytucji Unii Europejskiej. Dla nas najważniejsze jest dobro polskich obywateli i budżety polskich rodzin. Dziś rachunki za gaz płacone przez polskie rodzin są trzy razy niższe niż średnia w krajach Europy. Polskie rodziny płacą za gaz zdecydowanie mniej nie tylko od rodzin niemieckich czy francuskich, ale płacą mniej od rodzin na Litwie, Łotwie czy w Czechach” – stwierdził premier.

Zaznaczył, że państwo musi wspierać obywateli w czasach kryzysu.

„Nasz rząd nie zostawia ludzi samych sobie, bo tylko razem i tylko jeśli będziemy solidarni, możemy przetrwać ten trudny czas” – powiedział Morawiecki. (PAP)

autor: Marek Siudaj