Podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach będziemy rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka musi współpracować w trudnych czasach.

Premier Morawiecki pytany o czwartkowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, które odbędze się w Koszycach poinformował, że wśród tematów rozmów szefów rządów Polski, Czech Węgier i Słowacji będą m.in. propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnej limitów cenowych na gaz.

"Na pewno będziemy dyskutowali również o sytuacji na Ukrainie, o inflancji zaimportowanej z Rosji, o tej inflacji, która jest skutkiem cen energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu czy paliw, a więc wojny na Ukrainie, o trudnej sytuacji gospodarczej, o współpracy Grupy Wyszehradzkiej" - wyliczał Morawiecki. "Cieszę się, że dochodzi do tego pierwszego, od już ładnych kilku miesięcy, spotkania Grupy Wyszehradzkiej, ponieważ musimy blisko ze sobą współpracować w tych bardzo trudnych czasach" - dodał szef polskiego rządu.

W niedzielę w Helsinkach Morawiecki zapowiedział, że razem z premierami Czech i Słowacji będą prosić w Koszycach premiera Węgier Viktora Orbana o szybką ratyfikacje dokumentów akcesyjnych, które umożliwią Szwecji i Finlandii wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Koszycach na Słowacji, będzie pierwszym spotkaniem premierów V4 podczas słowackiego przewodnictwa w Grupie.

Według Centrum Informacyjnego Rządu, spotkanie w Koszycach pozwoli na skoordynowanie współpracy regionalne przed najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej, które zaplanowane jest w dniach 15-16 grudnia.

Agenda spotkania unijnych przywódców ma objąć m.in. tematy wojny na terenie Ukrainy i wielowymiarowego wsparcia dla tego kraju, także w kontekście zniszczenia infrastruktury krytycznej i wynikających z tego trudności w obliczu zbliżającej się zimy. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Katarzyna Krzykowska

gb/ ksi/ par/